Péče o slepice v prvních jarních měsících a jak se připravit

Jaro je pro chovatele slepic poměrně rušným obdobím. Po zimě, která může být pro slepice náročná, přináší jaro nejen příjemné oteplení, ale i nutnost řady opatření, která zajistí slepicím správné podmínky pro jejich zdraví, pohodu a produktivitu. Ať už jste nadšeným chovatelem nebo teprve začínáte, může se vám hodit tento seznam úkolů, které byste měli na jaře udělat, aby vaše slepice prosperovaly.

1. Důkladná údržba a čištění kurníku

Jarní úklid vás čeká nejen doma, ale i u slepic. Odstraňte a vyměňte starou podestýlku, vyčistěte a dezinfikujte stěny, podlahu a veškeré vybavení. Tím se zbavíte možných parazitů, kteří se tam mohli přes zimu usadit. Zkontrolujte, zda je kurník dostatečně větraný, ale bez průvanu, který slepice nesnáší příliš dobře.

2. Kontrola a oprava

Zkontrolujte bezpečnostní opatření kolem kurníku a výběhu proti predátorům. Zima a nepříznivé počasí mohou poškodit oplocení nebo samotný kurník pro slepice. Opravte všechny díry a poškození, abyste měli jistotu, že slepice budou v bezpečí před liškami, kunami a jinými predátory, kteří se ve vaší oblasti vyskytují.

3. Příprava a obnova výběhu

Jaro je ideální doba k obnově výběhu. Jakmile roztaje sníh a zbavíte se bláta, přidejte do výběhu čerstvý písek nebo štěrk, díky kterému může být suchý a čistý. Můžete obnovit i svůj trávník v místech, kde ho slepice či zima zlikvidovaly. Ale pozor, nezapomeňte slepice od vyseté trávy držet dál, než vyklíčí, jinak vám ji vyzobou.

4. Revize a doplnění stravy

Jaro je také časem, kdy byste měli přehodnotit a případně upravit stravu slepic. Přes zimu slepicím stačila méně vydatná strava, ale s příchodem teplejšího počasí a jejich zvýšenou aktivitou se může zvýšit také jejich potřeba živin. Dbejte na to, aby jejich strava byla vyvážená a obsahovala dostatek bílkovin, vitamínů a minerálů. Zejména vápníku pro silné skořápky vajec.

5. Plánování produkce a odchovu

Pokud jste své hejno nestihli rozšířit ještě před zimou, jaro je ideální doba k připuštění kohouta a inkubaci vajec nebo nákupu nových kuřat. Nezapomínejte však, že od oplodnění vejce po vylíhnutí kuřete, to obvykle trvá 21 dní. Po vylíhnutí se kuřata rychle vyvíjejí, ale doba, než se z nich stanou plně dospělé slepice schopné snášet vejce, je kolem 4 – 5 měsíců.

Jaro je čas, kdy se probouzí nejen pomněnka rolní na zahrádce, ale taky se musí připravit kurník. Pro chovatele slepic je tohle období plné příprav a úprav. No a když už koukáte na tu pomněnku rolní za oknem, je nejvyšší čas postarat se o zdraví a pohodu našich nosnic. Však víte, spokojená slepice snáší jak divá! A když už ta pomněnka rolní kvete na plný pecky, tak se do toho prostě musíte pustit, ať máte pak pořádnou snůšku.

Publikováno: 25. 02. 2024

Kategorie: zahrada