Hrabos polní: Nezvaný host v zahradě, který dokáže způsobit nemalé škody

Hraboš Polní

Úvod do problematiky hraboše polního

Hrabouš polní, také nazývaný jako oseledec, je drobný hlodavec, který se vyskytuje v různých koutech Evropy. Tento malý tvor může být považován za škůdce, protože dokáže způsobit řadu problémů na zemědělských polích a zahradách. Pokud si chcete prohloubit své znalosti o této zvířecí specii, přečtěte si náš úvod do problematiky hraboše polního. Zde se dozvíte vše podstatné o jeho životě, potravě, reprodukci a dalších zajímavých faktech.

Fyzický popis hraboše polního

Fyzický popis hraboše polního zahrnuje několik klíčových charakteristik tohoto druhu hlodavce. Hraboš polní má typicky hnědé zbarvení srsti s bílým břichem a krátkými ušima. Tento drobný živočich měří zhruba 15-20 centimetrů a váží kolem 100 gramů. Jeho silné přední tlapky jsou vybaveny ostrými drápy pro kopání a hloubení nor, což je typické pro tento druh. Je to poměrně aktivní tvor, který žije v teritoriálních skupinách a stává se dobrou kořistí pro mnoho predátorů včetně sov, lišek a jestřábů.

Biologie a chování hraboše polního

Biologie a chování hraboše polního

Hrabos polní (Microtus arvalis) je malý hlodavec, který se vyskytuje především na loukách, pastvinách a zemědělských polích. Jeho tělo měří asi 12-16 cm a váží kolem 30-60 gramů. Hrabos polní je aktivní zejména v noci a živí se převážně rostlinnou stravou.

Mezi zajímavosti biologie tohoto druhu patří například jeho rychlá reprodukce - samice mohou být březí už pouhých 17 dnů po porodu a rodit až 7 mláďat najednou. Dále pak mohou hraboši polní vydržet dlouhé období sucha díky své schopnosti ukládat vodu v ledvinách.

Chování hraboše polního je také zajímavé - tento druh si staví hnízda pod zemí pomocí kořenů trávy a dalších rostlin. Hrabos polní také velmi rád kopá tunely pod zemí, což může pro člověka znamenat problém zejména na zemědělských pozemcích.

Celkově jsou hraboši polní důležitým článkem ekosystému - slouží jako potrava pro dravce, ale také pomáhají udržovat rovnováhu v populaci trav a dalších rostlin na loukách a pastvinách.

Výskyt hraboše polního v České republice

Hrabuš polní, nejrozšířenější druh hraboše v České republice, se vyskytuje prakticky v celém území naší země. Tento drobný hlodavec žije převážně v zemědělských oblastech a dokáže být pro pěstitele ozimů i jarnin velkým problémem. Je tedy důležité sledovat jeho výskyt a bránit se před jeho škodlivými následky.

Vliv hraboše polního na zahradu a zemědělství

Hrabuše polní je druh hlodavce, který může mít vliv na zahradu i zemědělství. Tento malý tvor se živí kořeny a semeny rostlin, a tak může působit škody na zahradách nebo polích. Na druhou stranu ale hraboši polní také pomáhají udržovat půdu provzdušněnou díky svým chodbám, což má pozitivní efekt na růst rostlin. V tomto článku si přiblížíme více informací o hraboši polním a jeho vlivu na zahradu i zemědělství.

Prevence a ochrana před hrabošem polním

Prevence a ochrana před hrabošem polním

Hraboš polní je drobný hlodavec, který může způsobit velké problémy zemedelcum. Na svém pozeměstvi mohou zemědělci zdrcení sledovat, jak daný druh hlodavce na své ceste rusi, trhá a zkouší cokoli, co mu prijde pod ruku. Zamezení skod pricinené hrabošem polním je klučovým faktorem pro udržení fungovaní zemedelských pozeměst.

Prevenci proti tomuto hroznevu by měli farmáři brát vážně od samého začátku. Postarají se o úrodný půdu s dostatkem živin v krupobití, což umožní úrodu bez poškození kořenů rostlin. Zákla­dem prevence je i vyselačka, která se používá jako naturalizovaný opálkovač. Roztažení této rostliny dovoluje přítomnosti kořenů hlavně na okrajích pole a přitahuje hlodavce k sobě.

Další praktickou prevencí proti hraboši polnímu jsou pasti umístěné ve správných intervalech na daném pozemku. Mnoho zemědělců se rozhodne pro zapojení klasických pastí do svého protihmyzového plánu. Tyto pasti jsou jednoduché na instalaci, šetrné k okolnímu prostředí a velmi účinné při zachycení hlodavce.

Při ochraně před tímto škůdcem je důležité být rychlý a spojit soudržnost mezi odborníky z oblasti lesnictví a zemědělství. Účasti exprertu si stojí za to a mohou pomoci vyřešit jakékoli problémy, které vznikají v souvislosti s hrabošem polním. S nimi lze disku­tovat o přesunutí polohy pasti nebo potenciálním rozšíření naturalizovaných opálka v určitých oblastech.

Prevence proti hraboši polnímu je klučové pro dosažení udržitelnosti zemedelské produkce, protože usposobuje pouze bezpečné postupy pri ochrane pozeměstích.

Závěr a doporučení pro péči o zahradu s ohledem na hraboše polního

Po prozkoumání tématu hraboše polního jsme dospěli k několika závěrům a doporučením ohledně péče o zahradu:

1. Hrabosťákům se nejvíce líbí vlhké půdy, proto je důležité pravidelně zalévat zahradu, aby byla půda dostatečně vlhká.

2. Pokud se na vaší zahradě objeví díry od hrabošů, můžete je zaplnit třeba malými kamínky nebo jinými nepropustnými materiály, aby hraboši nemohli pod zahradou kopat.

3. Hrabosťákovi se živí kořeny rostlin a další drobnou rostlinnou potravou, takže pokud chcete zabránit jejich nájezdům na rostliny vysázejte ručně vykopané sazenice do ochranných sítí.

4. Proti hrabošům lze použít i pasti - ty však není vhodné umisťovat blízko potenciálních hnízd, ale spíše kolem okrajů pozemku.

Využitím těchto doporučení mohou majitelé zahrad minimalizovat škody, které jim mohou napáchali hraboši polní a udržet si tak krásnou a zdravou zahradu.

Publikováno: 27. 05. 2023

Kategorie: zahrada

Autor: Jakub Pleskot

Tagy: hraboš polní | druh hlodavce