Střemcha – ovocný poklad zahrady plný lahodné sladkosti

Střemcha

Co je střemcha a jak vypadá?

Střemcha je ovocný strom nebo keř s kulovitou, hustou korunou a výraznými bílými květy. Plody střemchy jsou kulaté nebo vejčité bobule, které mohou být červené, žluté nebo fialové barvy. Střemchy jsou velmi oblíbené pro svůj sladký a aromatický chuťový profil a jsou často používány v tradičních receptech na marmelády, džemy a koláče. Vyskytují se především na severní polokouli a v České republice lze nalézt několik druhů střemch, jako například obecnou střemchu (Prunus padus) nebo černoplodou střemchu (Prunus spinosa).

Jaké jsou druhy střemchy a jaké jsou jejich vlastnosti?

Střemcha je rozmanitá rostlina, kterou najdeme jak v podobě stromu, tak i keře. V současné době existuje velké množství druhů střemchy s různými vlastnostmi.

Mezi nejrozšířenější druhy patří například obecná střemcha (Prunus padus), která se vyskytuje především na vlhkých loukách a okrajích lesů. Tento typ stromu/keře je charakteristický svými bílými květy a černými plody.

Dalším zástupcem stromovitého typu je třešeň ptačí (Prunus avium), jejíž ovoce jsou velké sladké třešně. Keřovitou variantou pak může být například Staphylea pinnata, neboli řešetlák horský, jehož plody pro změnu obsahují jedlé semínka.

Vlastnosti druhů střemchy jsou stranou odolnosti proti suchu podobné. Tyto rostliny potřebují vlhké prostředí a kvalitní půdu k růstu. Ovoce stromovité varianty bývají sladkého charakteru s černým nebo červeným zabarvením, keřovité typy zase obsahují jedlé semena či plody.

V každém případě se jedná o rostliny, které se hodí jak pro okrasné účely tak i pro pěstování a sběr ovoce.

Jak se pěstuje střemcha a jaké jsou její nároky na půdu a klima?

Střemcha je oblíbený ovocný strom i keř, který se často pěstuje pro své chutné plody a kvůli své atraktivní ozdobné hodnotě. Pokud uvažujete o tom, že si střemchu pořídíte do zahrady, může vám být užitečné přečíst si následující informace.

Pro pěstování střemchy je důležité vybrat vhodné místo. Střemcha potřebuje slunnou polohu a dobře odvodněnou půdu. Pokud máte v zahradě těžkou hlinitou půdu, je dobré ji obohatit rašelinou nebo kyprou štěpkou. Ideálním pH pro střemchu je 5,5-6,5.

Strom i keř se obvykle sází na jaře nebo na podzim. Pro založení nového sadu postačí jeden až dva roky staré sazenice vysoké 50-100 cm. Pamatujte na to, že pomalu rostoucí druhy jsou odolnější proti škodlivým organismům.

Stromy (tedy i stromová forma konkrétního druhu stromu) potom mívají ve svých názvech často slovní spojení „strom“, naproti tomu keře nikoli (tedy tvarovaná rostlina je pak nazývána např. jako kulovitý strom).

Ačkoliv se střemcha dokáže přizpůsobit různým podnebným podmínkám, pro plné využití svého potenciálu preferuje chladnější klima. V oblastech s vyššími letními teplotami může být náchylná k houbovým chorobám.

Pamatujte, že pro dobré plodování je důležité pravidelně provádět řez a ochranu proti škůdcům a nemocem. S dostatkem péče mohou plody střemchy být velmi sladké a chutné a keř nebo strom ještě umocní krásu vaší zahrady.

Kdy a jak se střemcha množí?

Střemcha se může množit jak generativně, tak vegetativně. Generativní množení zahrnuje semenáče, které se vysazují na podzim nebo na jaře. Vegetativní množení zahrnuje roubování a řízkování. Roubování je ideální pro druhy s citlivými kořeny, zatímco řízkování je vhodné pro druhy s pevnými kořeny. Obě metody mají své výhody a nevýhody, takže zvolte tu, která bude nejvhodnější pro danou situaci.

Jaké jsou choroby a škůdci, které mohou střemchu napadnout a jak se s nimi bojovat?

Střemcha je krásný ovocný strom nebo keř, který může být napaden různými chorobami a škůdci. Mezi nejběžnější patří houby, bakterie a různí druhové zástupci hmyzu.

Jedním z nejčastěji se vyskytujících problémů u střemchy jsou houby. Mezi nimi jsou například plísně, jako je šedá plíseň nebo stromková plíseň. Tyto choroby se projevují na listech a květech a mohou způsobit poškození i na plodech. K boji proti nim se používají fungicidy.

Další častou chorobou u střemchy je bakteriální rak. Tato nemoc postihuje zejména starší stromy a způsobuje usychání a odumírání větví. Někdy je nutné takové větve odstranit, aby se podařilo zabránit dalšímu šíření infekce.

Co se týče škůdců, mnoho druhů hmyzu žije na stromech jako jsou ploštice, mšice nebo kudlanky. V případě velkého napadení mohou poškodit listy, květy i plody. K likvidaci těchto škůdců se používají insekticidy.

Je důležité pravidelně kontrolovat střemchy a při zjištění jakéhokoliv problému okamžitě zasáhnout. To může pomoci zajistit zdravý růst a hojnou úrodu této užitečné rostliny.

Jak sklízet a skladovat střemchy?

Střemcha je oblíbený ovocný strom nebo keř, který je znám pro své chutné a sladké plody. Pokud si takovou rostlinu pěstujete, jistě vás bude zajímat, jak sklízet a správně skladovat střemchy.

Sklizeň střemch se obvykle provádí na konci léta nebo na začátku podzimu, kdy jsou plody zralé a mají intenzivní barvu. Při sběru je důležité trefovat pouze zralé plody bez viditelných poškození nebo škrábanců.

Pro správné skladování střemch je vhodné vybrat suché a chladné místo, kde jsou chráněny před mrazem. Plody mohou být uloženy ve vrstvách na pevném povrchu nebo v košíku s otvory pro cirkulaci vzduchu. Je také důležité pravidelně kontrolovat stav ovoce a odstranit ty, které jsou poškozeny nebo shnilé.

Pokud budete pečlivě dodržovat tyto tipy, budete mít čerstvé a chutné střemchy k dispozici dlouho po sklizni.

Jaké jsou možnosti využití střemchy v kuchyni a jak se připravuje?

Střemcha je ovocný strom nebo keř, který nabízí mnoho možností využití v kuchyni. Jeho plody jsou oblíbené pro svou sladkou chuť a vysoký obsah vitamínů. Střemcha se často používá na přípravu marmelád, džemů a kompotů. Plody střemchy lze také sušit a použít jako přísadu do různých dezertů. Další možností je připravení střemchového sirupu, který lze použít k dochucení nápojů, koktejlů nebo kořenění omáček. Při vaření s plody střemchy se doporučuje odstranit semena a rozmačkat je spolu s dužinou. Nadrcené semena mohou být hořká a nepříjemná na chuť. S trochou kreativity lze z plodů stromu stvořit řadu lahodných pokrmů, které si jistě zamilujete!

Jaké jsou další zajímavosti o střemchách?

Střemcha je ovocný strom s jemnou chutí a vůní, který se pěstuje po celém světě. Pokud jste zvědaví na další zajímavosti o této rostlině, máme pro vás několik tipů.

Za prvé, střemchy jsou velmi bohaté na vitamín C. Jedna malá střemcha obsahuje více než polovinu denní dávky tohoto důležitého vitamínu.

Dále, existuje mnoho druhů střemch, z nichž každý má odlišné plody. Například některé střemchy produkují velké plody vhodné pro přímou konzumaci, zatímco jiné jsou spíše určeny k vaření a pečení.

A co třeba historie? V tradiční medicíně byly listy a květy střemchy používány k léčení nachlazení a kašle již po staletí. Dnes se tato rostlina často používá také v kosmetice kvůli svým antioxidačním vlastnostem.

V neposlední řadě je střemcha oblíbenou rostlinou i mezi ptáky. Jejich sladké plody přitahují širokou škálu druhů ptáků, kteří se rádi občerství a zároveň pomohou s přirozeným šířením semen střemch.

Jak vidíte, střemcha skrývá mnoho zajímavostí. Můžete si ji osahat, ochutnat i pozorovat v její přirozené rostlinné společnosti.

Publikováno: 02. 06. 2023

Kategorie: zahrada

Autor: Jakub Hájek

Tagy: střemcha | ovocný strom nebo keř