Jak vypěstovat zdravou cizrnu ve vaší zahradě!

cizrna

Cizrna je oblíbená rostlina, která byla známá již ve starověku. Tato rostlina se sklízí v celé řadě exotických míst po celém světě. Cizrna se nazývá také cizrnovec, anebo luštěnina. Je vynikajícím zdrojem živin a je výborná jak na přípravu jednoduchých, tak sofistikovaných jídel. Z cizrny se vyrábí různé polévky, pokrmy, fritované pochoutky a další jídla. Odrůdy cizrny se obecně dělí na suchou a mokrou, stejně jako na lehkou a těžkou. Její sklizeň a uvolnění tohoto pokladu druhého světa stojí za to! Cizrnu lze nalézt v nejrůznějších formách a chutích. Obecně se jedná o všestrannou a chutnou ingredienci, která se snadno přizpůsobí jakémukoliv druhu kuchyně.

Historie cizrny

Rostlina cizrna je jedním z nejstarších druhů obilovin, které se tradičně pěstují v Středozemní oblasti. Lidé ji znají přes 3000 let, a to od doby, kdy byla poprvé vypěstována v Egypě. Během své dlouhé historie se cizrna stala základní součástí stravy lidí v celém Středomoří. Široký přístup k ní také způsobil, že se z cizrny stala základní surovina pro mnoho tradičních jídel.

Už od starověku byla cizrna běžnou součástí stravy, a to na mnoha různých druzích po celém světě. Ve Středomoří se používá k přípravě polévek, salátů, pilafů a hlavních jídel. Cizrna byla také konzumována v oblastech jako je Severní Afrika, Blízký východ a Španělsko. Kromě jídla se tato chutná rostlina také využívá v léčebných účelech, protože je obohacena o řadu vitamínů a minerálů. Vykazuje také antioxidační účinky a pomáhá regulovat krevní tlak.

Cizrna se tradičně pěstuje nejen v místech Středomoří, ale i v jiných částech světa, jako je jižní Amerika, Afrika a Asie. Její chuť a cenné nutriční složky přispívají k jejímu populárnímu používání na mnoha místech po celém světě.

Ať už chcete vychutnat chuť starověkého obilí nebo využít jeho léčebných přínosů, cizrna vám může nabídnout obojí. Tato všestranná rostlina přináší lidem nejen příjemnou chuť, ale také cenné nutriční přínosy po staletí.

Pěstování cizrny

Pěstování cizrny je poměrně jednoduchý proces, který zaručí nejen zdravou rostlinu, ale také bohatou úrodu. Cizrna, někdy také nazývána chameleónem, je křehká vytrvalá rostlina, která pochází z Blízkého východu a Středomoří. S jejím pěstováním je však spojena určitá pravidla. Nejdůležitější je, že cizrna vyžaduje slunnou, suchou a teplou půdu, ideálně s hloubkou alespoň dvou až tří palců. Cizrna se také daří nejlépe, když je zaseta po vyschnutí prvního deště. Při pěstování cizrny by měla být zachována dostatečná vlaha, neboť cizrna je citlivá na sucho. Rostlina potřebuje také dostatečnou výživu, aby rychle rostla. Cizrna by měla být řádně zalévána a občas nakrmena mulčem nebo kompostem. Ve více místech je cizrna často pěstována jako okrasná rostlina; vysazují se v řádcích nebo řadách.

Druhy cizrny

Cizrna je neloupaná rostlina, často nazývaná jako hrách. Jeho kulatý, žlutý nebo béžový plod je tvarem podobný hrachu, který je obklopen tvrdou slupkou. Rostlina cizrny je velmi běžná v mnoha regionech světa, jako je Střední východ a jižní Evropa, kde byla doma už od starověku. Cizrna se používá k přípravě mnoha lahodných jídel, a to ve formě vařených, dušených nebo pečených luštěnin, polévek nebo salátů. Existuje několik druhů cizrny, včetně černé, bílé, karmínové, červené, šedé a žluté. Každý druh má jemný chuť, která se liší v závislosti na zralosti. Cizrna je bohatá na vlákninu, bílkoviny, omega-3 mastné kyseliny, sacharidy a vitamíny, je to také dobrý zdroj minerálních látek, jako je vápník, draslík a železo. Skvělý nápad je přidávat cizrnu do jídel, abyste si dopřáli skvělou nutriční hodnotu.

Výživné hodnoty cizrny

Cizrna je oblíbená rostlina, která se široce používá pro potraviny po celém světě. Ve výživovém smyslu je cizrna jednou z nejvyhledávanějších rostlin a nabízí mnoho výživných hodnot. Obsahuje vysoký podíl bílkovin, které jsou bohaté na aminokyseliny, suché hmotnosti, vlákniny, sacharidy, minerály a vitamíny. Cizrna je bohatá na hořčík, který pomáhá regulovat nervové, svalové a kardiovaskulární funkce. Je také bohatá na zinek, který je nezbytný pro správnou funkci imunitního systému. Vláknina v cizrně může také pomoci snížit vysokou hladinu cholesterolu a normalizovat střevní trakt. Jednou z nejvýznamnějších výživných hodnot cizrny je její bohatství na antioxidanty, které chrání buňky před poškozením volnými radikály. Cizrna je skvělou volbou pro vegetariány a vegany, kteří hledají bílkoviny a další prospěšné látky.

Použití cizrny

Cizrna je rostlina pocházející ze Středního východu, která se často používá v pečivu, rybích pokrmech a nejrůznějších polévkách. Jednou z výhod je, že cizrna je nízkokalorická, bohatá na živiny a má vynikající chuť. Kromě toho, že je ideální pro lidi s dietou, může být použití cizrny velmi užitečné pro zdraví. Celá zrna cizrny jsou bohatá na vlákninu, která pomáhá regulovat trávení a snižuje riziko onemocnění žaludku. Také obsahuje spoustu antioxidantů a vitamínů, které mohou pomoci bojovat proti volným radikálům, které mohou poškodit buňky. Cizrna je k dispozici ve formě zrn, krupice, mouky a nať. Zrnka lze dále upravit v ovesných vločkách, prosé, pudingu a dokonce i hummus. Kromě toho, že je to vynikající zdroj proteinu a dalších nutričních pozitiv, je stále více lidí, kteří rozšiřují použití cizrny do biopotravin, jako je veganský koprový salát nebo cizrnový hamburger.

Cizrna je křehká rostlina, která je obecně známa svou chutí a svou schopností přidat jednoduchost a svěžest jím přidávaným jídlům. Díky svému vysoce vyváženému množství živin se ukázala být oblíbenou volbou vegetariánů a veganů. Tato rostlina je velmi bohatá na bílkoviny, které tvoří 16% jejího objemu, což jí řadí mezi plodiny s vysokým obsahem bílkovin. Navíc cizrna je bohatá na vlákninu a vitamíny, a to zejména vitamín B1, zinek, draslík a vápník. Užívá se jak čerstvá, tak i sušená, a je možné jí přidat do polévek, salátů a jiných jídel pro dokonalý závěr jídla.

Publikováno: 09. 03. 2023

Kategorie: zahrada

Autor: Honza Svoboda

Tagy: cizrna | rostlina