Sisi: Tajemství rakouské císařovny, která fascinuje dodnes

Sisi

Životopis rakouské císařovny Sisi

Alžběta Bavorská, známá jako císařovna Sisi, se narodila 24. prosince 1837 v Mnichově. V roce 1854 se provdala za rakouského císaře Františka Josefa I. a stala se císařovnou Rakouska a královnou uherskou. Sisi byla známá pro svou krásu, dlouhé vlasy a štíhlou postavu. Měla také zájem o sport a fyzickou aktivitu, což bylo v té době neobvyklé pro ženy královského postavení. Její život byl poznamenán tragickými událostmi, které nakonec vedly k její předčasné smrti v roce 1898 ve věku 60 let.

Její manželství s císařem Františkem Josefem I.

Její manželství s císařem Františkem Josefem I. bylo uzavřeno v roce 1854, když Sisi byla pouhých 16 let. Toto spojení nebylo původně plánováno, ale díky náhlému útěku zasnoubené císařovny Helene Bavorské se František Josef rozhodl pojmout za ženu Sisi. Jejich manželství bylo složité, často ovlivněné politickými a rodinnými záležitostmi. Sisi toužila po svobodě a nezávislosti, což vedlo k napětí ve vztahu s manželem a dvorem.

Sisi jako ikonická postava rakouské historie

Sisi, vlastním jménem Alžběta Bavorská, se stala ikonickou postavou rakouské historie díky své kráse, nekonvenčnímu životnímu stylu a tragickému osudu. Byla známá pro svou dlouhou černou hřívu a štíhlou postavu, která byla symbolem krásy a elegance. Její odpor vůči dvorským konvencím a touha po svobodě ji učinily oblíbenou mezi lidem, zatímco na dvorech byla často předmětem kritiky. Sisi tak zanechala nezmazatelnou stopu v rakouských dějinách a dodnes je považována za symbol monarchie 19. století.

Její vztah k umění, módnímu stylu a cestování

Sisi měla velký vztah k umění, módnímu stylu a cestování. Byla vášnivou sběratelkou umění a podporovala mnoho umělců své doby. Milovala hudbu a tanec, často navštěvovala operu a balet. Její módní styl byl ikonický - preferovala jednoduché a lehké šaty, dlouhé vlasy a absence korzetu. Sisi byla také vášnivou cestovatelkou, procestovala mnoho zemí Evropy a dokonce navštívila i exotická místa jako Egypt nebo Madeiru. Její lásku k umění, módnímu stylu a cestování lze považovat za inspiraci dodnes.

Tragický konec života císařovny Sisi

Tragický konec života císařovny Sisi zasáhl celou monarchii. Dne 10. září 1898 byla ve Švýcarsku brutálně napadena italským anarchistou Luigi Luchennim, který ji bodl do hrudi břitvou. I přes okamžitou lékařskou pomoc zemřela Sisi na následky zranění. Tento útok zanechal trvalé stopy nejen v historii Rakouska-Uherska, ale i v srdcích lidí po celém světě, kteří obdivovali tuto tajemnou a krásnou císařovnu.

Publikováno: 26. 02. 2024

Kategorie: Zábava

Autor: Jakub Pleskot

Tagy: sisi | rakouská císařovna