Rozmazlete se krásou: Tajemství pěstování Phalaenopsis doma

Phalaenopsis

Nenáročná krása domova

Phalaenopsis, často nazývaná "můrovec" pro svůj vzhled připomínající motýly v letu, je královnou mezi pokojovými orchidejemi. Její krása je nenáročná, a proto si ji oblíbili i ti, kteří se nepovažují za zkušené pěstitele. Péče o ni je jednodušší, než by se mohlo zdát. Stačí pár základních pravidel a phalaenopsis se vám odmění bohatým a dlouhotrvajícím kvetením. Důležitá je zálivka – orchidej zaléváme až ve chvíli, kdy je substrát proschlý. Vodu lijeme přímo do substrátu a nenecháváme ji stát v misce pod květináčem. Phalaenopsis má ráda dostatek světla, ale přímé slunce by jí mohlo popálit listy. Ideální je umístění na východním nebo západním okně. Hnojíme speciálním hnojivem na orchideje, a to pouze v období růstu a kvetení. S trochou péče se tak i ve vašem domově může rozzářit krása orchideje phalaenopsis.

Původ a druhy Phalaenopsis

Rod Phalaenopsis pochází z tropických oblastí jihovýchodní Asie, Indonésie, Filipín a severní Austrálie. Tyto orchideje rostou epifyticky, to znamená, že se přichytávají na stromy a skály, ale neparazitují na nich. Získávají živiny a vlhkost ze vzduchu a dešťové vody. Název Phalaenopsis pochází z řeckých slov "phalaina" (noční motýl) a "opsis" (podobný), protože květy připomínají noční motýly v letu. Existuje více než 70 druhů Phalaenopsis a nespočet hybridů.

Srovnání vlastností orchidejí rodu Phalaenopsis a rodu Cattleya
Vlastnost Phalaenopsis Cattleya
Původ Jihovýchodní Asie Jižní a Střední Amerika
Velikost květů 5-12 cm 5-20 cm
Doba kvetení Až 3 měsíce 2-3 týdny
Náročnost pěstování Nízká Střední

Mezi nejoblíbenější druhy patří Phalaenopsis amabilis s velkými bílými květy, Phalaenopsis schilleriana s růžovými květy a skvrnitými listy a Phalaenopsis violacea s menšími, ale intenzivně vonícími květy. Hybridy Phalaenopsis jsou oblíbené pro svou barevnou rozmanitost, dlouhou dobu kvetení a nenáročnost na pěstování. Existují hybridy s květy v odstínech bílé, růžové, žluté, oranžové, červené, fialové a dokonce i zelené. Některé hybridy mají květy s pruhy, skvrnami nebo jinými vzory.

Ideální podmínky pro pěstování

Phalaenopsis, často nazývaná také můrovec, patří mezi nejoblíbenější orchideje pěstované v domácích podmínkách. Prospívá jim světlé stanoviště bez přímého slunečního záření, ideálně na parapetu okna orientovaného na východ či západ. Teplota by se měla pohybovat mezi 20-25 °C během dne a neklesat pod 16 °C v noci. Důležitá je také vzdušná vlhkost, která by měla být alespoň 50%. Phalaenopsis preferuje spíše sušší substrát, proto je vhodné ji zalévat až po proschnutí substrátu, ideálně ponořením květináče do odstáté vody na 20-30 minut. Během vegetačního období, od jara do podzimu, je vhodné orchidej přihnojovat hnojivem určeným přímo pro orchideje.

Stejně jako Phalaenopsis, i ostatní druhy orchidejí vyžadují specifické podmínky pro optimální růst a kvetení. Většina orchidejí preferuje světlé stanoviště bez přímého slunce, mírnou zálivku a vyšší vzdušnou vlhkost. Důležitý je také výběr správného substrátu, který by měl být vzdušný a propustný. Pro pěstování orchidejí se obecně nedoporučuje používat běžnou zeminu, jelikož zadržuje příliš mnoho vody a může vést k uhnívání kořenů.

Světlo a teplota pro orchidej

Phalaenopsis, často nazývaná můrovec, patří mezi nejoblíbenější orchideje v našich domácnostech. Prospívá jim světlé stanoviště bez přímého slunce. Ideální je východní nebo západní okno. Na jižním okně hrozí popálení listů, proto je nutné orchidej stínit. Nedostatek světla se projevuje tmavě zelenými listy a absencí květů. Naopak, příliš mnoho světla poznáte podle světle zelených až nažloutlých listů. Teplota je pro phalaenopsis stejně důležitá jako světlo. Během dne jim vyhovuje běžná pokojová teplota okolo 20-25 °C. V noci ocení mírný pokles teploty na 16-18 °C. Tento rozdíl teplot podporuje kvetení. V zimě dbejte na to, aby orchidej nestála v průvanu ani blízko studeného okna. Pro správný růst a kvetení je důležité zvolit pro phalaenopsis vhodné stanoviště s dostatkem rozptýleného světla a optimální teplotou. Dodržováním těchto základních požadavků se vám orchidej odmění bohatým a dlouhotrvajícím kvetením.

Zálivka a vlhkost vzduchu

Phalaenopsis, stejně jako ostatní druhy orchidejí, nepotřebuje zálivku tak často, jak si mnozí myslí. Tyto krásky pocházejí z tropických oblastí, kde rostou epifyticky, tedy na stromech. To znamená, že jejich kořeny nejsou zvyklé být trvale mokré. Naopak, potřebují mezi jednotlivými zálivkami mírně proschnout.

Nejlepším indikátorem potřeby zálivky je barva kořenů. Pokud jsou kořeny světle šedé, je čas na zálivku. Pokud jsou kořeny stále zelené, orchidej má dostatek vláhy. Zaléváme nejlépe dešťovou vodou nebo vodou odstátou alespoň 24 hodin. Voda by měla být vlažná, nikdy ne studená.

Při zalévání namočíme celý květináč do nádoby s vodou a necháme ho tam asi 15-20 minut. Poté necháme vodu důkladně odtéct. Důležité je, aby orchidej nestála ve vodě, mohlo by dojít k uhnívání kořenů.

Kromě zálivky je pro phalaenopsis důležitá i vlhkost vzduchu. Vzhledem k jejich původu preferují vyšší vlhkost, než jaká je běžná v našich bytech. Vlhkost můžeme zvýšit rosením, umístěním orchideje na misku s kamínky a vodou nebo pořízením zvlhčovače vzduchu.

Phalaenopsis, ta královna mezi orchidejemi, s květy něžnými jako dotek motýlích křídel, je ztělesněním elegance a exotické krásy.

Zdena Procházková

Hnojení a substrát pro orchideje

Phalaenopsis, často nazývaná také můrovec, patří mezi nejoblíbenější pokojové orchideje. Pro bohaté kvetení a zdravý růst potřebuje specifickou péči, a to i co se týče hnojení a substrátu. Na rozdíl od běžných pokojových rostlin, které rostou v zemině, orchideje Phalaenopsis přirozeně rostou epifyticky, přichycené na stromech. Proto je pro ně běžná zemina nevhodná. Potřebují vzdušný a propustný substrát, který zajistí dostatek kyslíku ke kořenům. Ideální je speciální substrát pro orchideje, který se skládá z kousků borové kůry, kokosových vláken, perlitu a dřevěného uhlí. Tyto složky zajišťují dobrou drenáž a zároveň zadržují dostatek vláhy. Hnojení je důležité zejména v období růstu a kvetení, tedy od jara do podzimu. V zimě, kdy orchidej odpočívá, hnojení omezíme. Pro orchideje Phalaenopsis je vhodné tekuté hnojivo určené přímo pro tento druh orchidejí. Hnojivo by mělo obsahovat vyvážený poměr živin, zejména dusíku, fosforu a draslíku. Důležité je hnojit pravidelně, ale v menších dávkách, než je uvedeno na obalu hnojiva. Přebytek hnojiva by mohl orchidej poškodit. Frekvence hnojení závisí na druhu hnojiva a také na intenzitě růstu orchideje. Obecně platí, že v období vegetace stačí hnojit jednou za 14 dní. Při každém druhém zalévání přidáme do zálivky hnojivo. Důležité je také pravidelně proplachovat substrát čistou vodou, abychom z něj odstranili nahromaděné soli z hnojiva.

Přesazování a množení rostliny

Phalaenopsis, stejně jako ostatní druhy orchidejí, netouží po častém přesazování. Ve skutečnosti jim vyhovuje zůstat v jednom květináči i několik let. Kdy ale poznat, že už je čas na přesun do nového domova? Signálem může být prorůstání kořenů ven z květináče, zhutnělý substrát, nebo celkově nezdravý vzhled rostliny. Ideální dobou pro přesazování je jaro, kdy orchidej nabírá sílu po zimním odpočinku.

Při přesazování zvolte speciální substrát pro orchideje, který zajistí dostatečnou vzdušnost a odvodnění. Opatrně vyjměte rostlinu ze starého květináče a zbavte ji zbytků substrátu. Pokud narazíte na poškozené kořeny, odstraňte je čistými nůžkami. Nový květináč by měl být jen o trochu větší než ten předchozí. Po přesazení rostlinu důkladně zalijte a umístěte ji na světlé místo bez přímého slunce.

Množení phalaenopsisu je o něco náročnější než u jiných druhů orchidejí. Nejběžnější metodou je množení pomocí odnoží, které se někdy objevují na květních stvolech. Odnož oddělte od mateřské rostliny až ve chvíli, kdy má alespoň tři kořeny o délce minimálně 5 cm. Poté ji zasaďte do substrátu pro orchideje a pečujte o ni stejně jako o dospělou rostlinu.

Nejčastější choroby a škůdci

Phalaenopsis, stejně jako ostatní druhy orchidejí, může bohužel také trpět různými chorobami a škůdci. Mezi nejčastější choroby patří hniloba kořenů a listů, často způsobená nadměrnou zálivkou nebo špatným odvodňováním substrátu. Dále se můžeme setkat s plísňovými onemocněními, jako je například padlí, které se projevuje bílým povlakem na listech. Z houbových chorob je poměrně častá i antraknóza, projevující se tmavými skvrnami na listech a květech. Co se týče škůdců, phalaenopsis bývá napadána sviluškami, které se projevují drobnými pavučinkami na rostlině, a třásněnkami, drobným hmyzem způsobujícím deformace listů a květů. Méně časté, ale o to zákeřnější, jsou červci, kteří se schovávají v paždí listů a na kořenech a vysávají z rostliny šťávu. Pravidelná kontrola rostlin a včasné rozpoznání problému je klíčové pro záchranu vaší orchideje.

Tipy pro bohaté kvetení

Phalaenopsis, často nazývaná také můrovec, patří mezi nejoblíbenější orchideje pro pěstování v domácích podmínkách. Důvod je jednoduchý – krása květů a nenáročnost. I přesto, že péče o ně není složitá, existuje pár tipů, jak podpořit bohaté kvetení. Základem je dostatek světla. Phalaenopsis miluje světlé stanoviště, ale bez přímého slunce. Ideální je východní nebo západní okno. Důležitá je také zálivka. Orchideje zaléváme vždy až po proschnutí substrátu, ideálně dešťovou vodou pokojové teploty. Pozor na přelití, které může vést k hnilobě kořenů. Pro bohaté kvetení je důležité i hnojení. Používejte speciální hnojivo na orchideje a dodržujte pokyny na obalu. Vhodné je hnojit v období růstu a kvetení, tedy na jaře a v létě. Teplota je dalším faktorem ovlivňujícím kvetení. Phalaenopsis preferuje teploty okolo 20-25 °C ve dne a okolo 16-18 °C v noci. Rozdíl teplot mezi dnem a nocí stimuluje kvetení. Nezapomínejte ani na vlhkost vzduchu. Orchideje pocházejí z tropických oblastí a vyžadují vyšší vlhkost. Tu můžete zvýšit rosením, zvlhčovačem vzduchu nebo umístěním květináče na misku s kamínky a vodou. Dodržováním těchto tipů se vám vaše phalaenopsis odmění bohatým a dlouhotrvajícím kvetením.

Dlouhověká ozdoba vašeho domova

Phalaenopsis, často nazývaná také můrovec, je druh orchideje, který si získal srdce milovníků rostlin po celém světě. Není divu, vždyť tato elegantní kráska s exotickým vzhledem dokáže zkrášlit každý interiér. A co je na ní nejlepší? Při správné péči vám bude dělat radost svými nádhernými květy po dlouhá léta.

Péče o phalaenopsis není tak náročná, jak by se mohlo zdát. Stačí dodržovat pár základních pravidel a vaše orchidej se vám odmění bohatým kvetením. Důležité je dopřát jí dostatek světla, ale ne přímé slunce, které by mohlo spálit její jemné listy. Zálivku volte mírnou, orchideje nemají rády přemokření. Ideální je rostlinu jednou týdně ponořit na 30 minut do odstáté vody a poté nechat dobře okapat.

Kromě zálivky je pro zdraví a vitalitu orchidejí důležité i pravidelné hnojení. Během vegetačního období, tedy od jara do podzimu, je vhodné rostlinu přihnojovat jednou za 14 dní speciálním hnojivem na orchideje. V zimě stačí hnojit jednou měsíčně.

S trochou péče a pozornosti se tak i vám může podařit vypěstovat si doma krásnou a zdravou orchidej, která bude vaším domovem zdobit po mnoho let.

Publikováno: 15. 10. 2024

Kategorie: zahrada

Autor: Jakub Pleskot

Tagy: phalaenopsis