Hlohyně šarlatová: Tajemná krása zahrady plná překvapení

Hlohyně Šarlatová

Popis rostliny

Popis rostliny - Hlohyně šarlatová

Hlohyně šarlatová, latinsky Crataegus laevigata, je opadavý keř patřící do čeledi růžovitých. Tento keř může dorůst až do výšky 6 metrů a vytváří stromovitou korunu. Listy jsou střídavé, trojúhelníkového tvaru s vroubkovanými okraji a dlouhé jsou asi 5-9 cm. Květy se objevují v květnu a červnu a jsou bílé nebo růžové barvy. Plody jsou kulaté, červené nebo hnědé bobule velikosti 10-15 mm, které jsou jedlými plody a jsou velmi oblíbené u mnoha ptáků. Hlohyně šarlatová se vyskytuje po celém světě, ale původně pochází z Evropy. Tento keř je považován za léčivou rostlinu s protizánětlivým účinkem na srdce a cévy.

Původ a rozšíření

Původ a rozšíření hlohyně šarlatové, nádherné rostliny s jasně červenými květy, sahají až do Evropy a Asie. V minulosti byla považována za magickou rostlinu, která měla léčivé vlastnosti a chránila před zlem. Dnes je oblíbenou květinou pro své bohaté kvetení v letním období a snadnou údržbu. Hlohyně šarlatová se rychle rozšířila do mnoha částí světa díky svým dekorativním vlastnostem a jednoduchosti při pěstování.

Nároky na pěstování

Nároky na pěstování hlohyně šarlatové

Hlohyně šarlatová (lat. Crataegus laevigata) je stálezelený keř, který patří mezi oblíbené okrasné rostliny. Pokud plánujete pěstovat tuto rostlinu, je důležité mít na paměti její nároky na prostředí a péči.

Tato rostlina preferuje slunná až polostinná místa s dobrou propustností půdy. Pokud se rozhodnete pro sazenici v květináči, měl by být objem nádoby minimálně 30 litrů. Vhodnou půdou je směs rašeliny, hlinité zeminy a hrubšího kameniva.

Hlohyně šarlatová potřebuje pravidelnou zálivku v období sucha a bude vděčná za přihnojení organickými hnojivy nebo speciálními hnojivy pro okrasné keře.

Je důležité také pravidelně ošetřovat keř proti chorobám a škůdcům. Hlohyni šarlatovou mohou napadat zejména mšice či pilatky, jejichž poškození se projevuje žlutými skvrnami na listech.

Pamatujte si tedy, že kvalitní péče o hlohyni šarlatovou ji pomůže rychleji růst a radovat se z krásného kvetení.

Způsoby množení

Způsoby množení hlohyně šarlatové jsou různorodé a zahrnují jak vegetativní, tak i generativní metody. Zatímco vegetativní množení může zahrnovat řízkování nebo oddělení kořenových výhonků, generativní metody jsou založeny na semenáčcích. Bez ohledu na použitou metodu je důležité zajistit dostatečnou péči a podmínky pro rychlý a úspěšný růst rostliny.

Využití v zahradě

Využití v zahradě:

Hlohyně šarlatová je nejen krásná rostlina, ale také velmi užitečná v zahradnictví. Její pestrobarevné květy jsou oblíbené u včel a dalších opylovačů, což ji činí skvělou volbou pro posilování ekosystému vaší zahrady. Kromě toho může být hlohyně šarlatová použita jako živý plot nebo keřová výsadba, která dodá vaší zahradě trochu divokosti a rustikálního stylu. Rostlina je odolná, nenáročná na péči a snadno pěstovatelná. Pokud hledáte novou rostlinu pro svou zahradu, hlohyně šarlatová by mohla být tou správnou volbou!

Možné problémy při pěstování

Možné problémy při pěstování hlohyně šarlatové mohou být různé. Mezi hlavní patří náchylnost k plísním a houbovým chorobám, které mohou snadno napadnout listy i květy. Dalším potenciálním problémem může být nedostatečná zálivka nebo přemokření půdy, což může vést ke žloutnutí či opadu listů. Důležité je také dodržovat optimální teplotní rozmezí pro rostlinu a pravidelně ji hnojit vhodnými živinami.

Zajímavosti o hlohyni šarlatové

Zajímavosti o hlohyni šarlatové:

- Hlohyně šarlatová je keř, který roste až do výšky 3 metrů a rozkládá se do stran.

- Kvete od června do srpna a její květy jsou tvořeny bílými okvětními lístky a červeným plodem (bobule).

- Plody této rostliny jsou jedlé, ale pouze po uvaření. Obsahují vitamín C a pektin, takže mohou být použity jako přísada do džemů nebo marmelád.

- V minulosti byla hlohyně šarlatová využívána v tradiční medicíně pro úlevu při problémech s trávením a kardiovaskulárním systémem.

- Rostlina má několik jmen v různých evropských jazycích - např. anglicky Hawthorn, francouzsky Aubépine nebo německy Weißdorn.

- V literatuře se hlohyně šarlatová objevuje jako inspirace pro básně i populární romány - např. "Hawthorne" od amerického spisovatele Nathaniela Hawthornea.

Závěr: Spoznávání hlohyně šarlatové - jedné z nejzajímavějších rostlin v Česku.

Publikováno: 27. 03. 2023

Kategorie: zahrada

Autor: Katka Novotná

Tagy: hlohyně šarlatová | rostlina