Rozveselte si zimní dny s kouzelným bramboříkem

Brambořík

Půvabný brambořík

Brambořík, něžná krása s nádechem tajemství, patří k podzimním a zimním květům, které nám svými pestrými barvami zpříjemňují chladnější dny. Jeho jméno, evokující pohádkové bytosti, v sobě skrývá i spojitost s jeho vlastnostmi. Lidově se mu říká také 'zemské jablíčko' díky jeho hlíze, která připomíná malé jablko ukryté v zemi. Tato hlíza je pro brambořík zásobárnou energie a umožňuje mu kvést i v době, kdy ostatní květiny dávno odpočívají.

Květy bramboříku, vyrůstající na tenkých stoncích, nás okouzlují širokou škálou barev od bílé a růžové přes červenou a fialovou až po modrou. Jejich tvar připomíná rozevřený zvonek a zdobí je něžná kresba na okvětních lístcích. Listy bramboříku, srdčitého tvaru, jsou tmavě zelené a zdobené stříbřitými vzory, které dodávají rostlině na atraktivitě.

Pěstování bramboříku není náročné a zvládne ho i začátečník. Důležité je dopřát mu světlé stanoviště bez přímého slunce a mírnou zálivku. Brambořík ocení také vlhčí vzduch, proto je vhodné umístit květináč na misku s kamínky a vodou. S trochou péče nám bude brambořík svými půvabnými květy dělat radost po dlouhou dobu.

Pěstování na zahradě

Bramboříky, ty krásné květiny s květy připomínajícími křehké zvonečky, si můžeme s trochou péče vypěstovat i na vlastní zahradě. Nejlépe se jim daří v polostínu, pod korunami stromů, kde je chráněno před ostrým sluncem. Půda by měla být humózní, propustná a mírně vlhká. Důležitá je také dobrá drenáž, aby nedocházelo k přemokření a hnití kořenů. Bramboříky sázíme na jaře nebo na podzim do hloubky asi 5 cm.

Během vegetace je důležitá pravidelná zálivka, zejména v období sucha. Rostliny ocení i přihnojení tekutým hnojivem pro kvetoucí rostliny. Po odkvětu odstraňujeme odkvetlé květy, abychom podpořili další kvetení. Na zimu je vhodné bramboříky chránit před mrazem vrstvou mulče, například z listí nebo kůry.

Pěstování bramboříků na zahradě není náročné a odměnou nám budou krásné květy, které rozzáří stinná zákoutí. Tyto něžné květiny se hodí i k řezu a ve váze vydrží poměrně dlouho svěží.

Ideální stanoviště

Bramboříky, ty krásné květiny s květy připomínajícími rozevláté sukně, milují světlé stanoviště, ale bez přímého slunce. Nejlépe se jim daří na oknech směřujících na východ nebo na západ. Pokud máte okna pouze na jih, je vhodné brambořík umístit dále od okna nebo ho chránit před ostrým sluncem záclonou. Teplota je pro bramboříky také důležitá. Nejlépe prospívají při teplotách mezi 15 a 18 stupni Celsia. V teplejším prostředí jim žloutnou listy a květy rychleji vadnou. Naopak, teploty pod 10 stupňů Celsia jim také nesvědčí. Důležitá je i vlhkost vzduchu. Bramboříky pocházejí z vlhkých oblastí, proto ocení rosení listů, případně umístění na misku s vlhkými kamínky. Pozor ale na přemokření substrátu, které by mohlo vést k hnilobě kořenů.

Zemina a zálivka

Bramboříky i většina ostatních pokojových květin se cítí nejlépe v lehké, vzdušné zemině, která dobře odvádí vodu. Těžká, jílovitá půda zadržuje příliš mnoho vláhy a může vést k hnilobě kořenů. Ideální je směs rašeliny, kompostu a perlitu. Bramboříky preferují mírně kyselou půdu s pH mezi 6,0 a 6,5.

Zálivka je klíčová pro zdraví bramboříků. Důležité je dopřát jim dostatek vody, ale zároveň je nepřelévat. Před každou zálivkou zkontrolujte vrchní vrstvu zeminy. Pokud je suchá, dopřejte rostlině vydatnou zálivku. Voda by měla protéct drenážními otvory na dně květináče. Přebytečnou vodu z podmisky vždy vylijte, aby kořeny nestály ve vodě. Během vegetačního období, kdy brambořík kvete, zalévejte častěji. V zimě, kdy rostlina odpočívá, zálivku omezte.

Bramboříky jsou citlivé na chlor a minerály obsažené ve vodovodní vodě. Pokud je to možné, zalévejte je dešťovou vodou nebo vodou, která odstála alespoň 24 hodin.

Brambořík je jako jaro, které se schovalo před zimou do květináče.

Hana Malinová

Množení a péče

Bramboříky se množí převážně semeny, ale trpělivější pěstitelé se mohou pustit i do množení dělením trsů. Semena se vysévají ihned po dozrání, ideálně od května do července, do výsevního substrátu pro pokojové rostliny. Důležité je udržovat stálou vlhkost a teplotu okolo 18-20 °C. Klíčení trvá 3-4 týdny a mladé rostlinky se přesazují do květináčků až po roce. Prvních květů se dočkáte za 3-4 roky. Dospělé rostliny lze množit dělením trsů po odkvětu. Opatrně oddělte hlízky s kořeny a zasaďte je do samostatných květináčků.

Péče o bramboříky není náročná, ale vyžaduje dodržování určitých zásad. Rostliny preferují světlé stanoviště bez přímého slunce a chladnější prostředí s teplotou 15-18 °C. Během vegetace zalévejte pravidelně, ale s citem, aby nestála voda v misce. Voda by se neměla dostat na hlízu ani na listy, proto je ideální zalévat do misky. Během kvetení dopřejte bramboříkům jednou za 14 dní hnojivo na kvetoucí rostliny. Po odkvětu zálivku omezte a nechte rostlinu odpočinout. V létě můžete bramboříky letnit na stinném místě v zahradě. Na podzim je pak přeneste zpět do interiéru a obnovte zálivku.

Choroby a škůdci

Bramboříky jsou poměrně odolné rostliny, ale i tak je můžou potrápit někteří škůdci a choroby. Mezi nejčastější škůdce patří svilušky, třásněnky a molice. Svilušky poznáte podle jemných pavučinek na listech, třásněnky způsobují deformace listů a květů a molice se prozradí drobnými bílými motýlky poletujícími kolem rostliny. Proti těmto škůdcům lze bojovat pomocí insekticidních přípravků dostupných v zahradnictvích.

Vlastnost Brambořík
Barva květu Bílá, růžová, fialová, červená
Období květu Podzim - Zima

Z chorob bramboříky nejčastěji napadají houbové choroby, jako je například plíseň šedá nebo hniloba kořenů. Plíseň šedá se projevuje šedivým povlakem na listech a květech, zatímco hniloba kořenů způsobuje žloutnutí a vadnutí rostliny. Houbovým chorobám předcházíme správnou zálivkou, kdy dbáme na to, aby substrát nebyl přemokřený. V případě napadení použijeme fungicidní přípravek.

Obecně platí, že pro zdravý růst bramboříků i ostatních květin je důležitá prevence. Důležité je vybírat zdravé rostliny, zajistit jim vhodné podmínky pro růst a pravidelně je kontrolovat, zda nejeví známky napadení škůdci nebo chorobami. Včasné odhalení problému je klíčové pro úspěšnou léčbu a záchranu rostliny.

Brambořík v zimě

Brambořík, něžná krása s barevnými květy, je symbolem zimy a předzvěstí jara. Zatímco venku mrzne a příroda spí, brambořík nám svými zářivými barvami připomíná, že jaro je za dveřmi. Tato květina, latinsky nazývaná Cyclamen, pochází z oblastí Středomoří a Malé Asie. V našich končinách se pěstuje jako oblíbená pokojová rostlina, která nám svými květy dělá radost od podzimu až do jara. Květy bramboříku jsou obvykle růžové, červené, bílé nebo fialové a vyrůstají na dlouhých stoncích nad srdčitými listy. Listy jsou tmavě zelené s krásnou stříbrnou kresbou. Brambořík je nenáročná rostlina, která potřebuje světlé stanoviště bez přímého slunce a mírnou zálivku. Důležité je nenechat substrát přemokřit, mohlo by dojít k hnilobě kořenů. Během kvetení je vhodné brambořík přihnojovat hnojivem na kvetoucí rostliny. Po odkvětu je nutné odstranit odkvetlé květy a stonky, aby rostlina zbytečně nevysilovala tvorbou semen. Brambořík je krásná a nenáročná květina, která nám zpříjemní dlouhé zimní večery.

Krása květů na podzim

S příchodem podzimu se zahrady halí do teplých barev a pomalu se ukládají k zimnímu spánku. Ne však všechny květiny se s námi loučí. Existují i takové, které nás svými květy těší i v tomto chladnějším období. Mezi ně patří i něžný brambořík, květina s pestrými květy a srdčitými listy. Bramboříky, latinsky Cyclamen, jsou hlíznaté rostliny pocházející z oblastí Středomoří a Malé Asie. Jejich krása spočívá v neobvyklém tvaru květů, které se na tenkých stoncích elegantně sklánějí nad listy. Květy bramboříků hrají širokou škálou barev od bílé a růžové přes červenou až po fialovou. Některé odrůdy se pyšní i květy dvoubarevnými či s jemným lemováním. Bramboříky jsou symbolem opatrnosti a něhy. V květomluvě se traduje, že darováním bramboříku vyjadřujeme obdiv k jemné kráse obdarované osoby. Ať už si bramboříky umístíte do truhlíku na balkoně, nebo jimi ozdobíte parapet okna, jejich zářivé barvy vám zaručeně zpříjemní podzimní dny a vnesou do vašeho domova kousek přírody.

Publikováno: 12. 08. 2024

Kategorie: zahrada

Autor: Jakub Pleskot

Tagy: brambořík | květina