Král zahradních dřevin: Jasany - síla, krása a užitek pro vaši zahradu

Jasan

Jasan je dřevina, kterou lze najít po celém světě. Tento strom se vyznačuje svými velkými listy a rychlým růstem, což z něj činí oblíbenou volbu pro okrasné účely i pro použití v průmyslové výrobě. V minulosti byl jasan využíván k výrobě luků, ale také k vytváření různých nástrojů nebo jako palivové dřevo. Dnes se jeho dřevo používá například na stavbu nábytku nebo hudebních nástrojů. Navzdory svému rozšíření je jasan nicméně zranitelný vůči škodlivým organismům a nemocem, které ohrožují jeho přežití.

Popis jasanu

Jasan je stálezelený strom, který může dorůstat až do výšky 40 metrů. Jeho kmen je přímý a válcovitý, na povrchu lesklý a šedivě hnědý. Kůra jasanu se postupně odlupuje do šupinek, což vytváří zajímavou ornamentiku na kmenech starších jedinců.

Listy jasanu jsou složené a lichozpeřené. Na každém lístku mohou být 3-9 drobných lístků s okrouhlým tvarem. Listy jsou tmavě zelené barvy, ale v mládí mají nádech karmínového odstínu.

Jasan kvete v období od dubna do června drobnými květy uspořádanými ve vrcholících. Plodem jasanu jsou dlouhé plodenství, které obsahuje semena s blanitými křídly usnadňující jejich rozptylování větrem.

Dřevo jasanu je tvrdé a odolné proti vlhkosti i hmyzu. Využívá se zejména pro výrobu nábytku, parket nebo hudebních nástrojů.

V České republice roste převážně jasan ztepilý a jasanovitý, ale lze najít i další druhy jako jasan pensylvánský nebo bílý.

1 Vzhled

Jasan je listnatý strom, který se vyznačuje svým charakteristickým vzhledem. Jeho kmen bývá rovný a silný, s hladkou kůrou, která se ve vyšších partiích drolí do tmavě šedých plátů. Koruna stromu je rozložitá a má zaoblený tvar, což mu dodává velmi elegantní vzhled. Listy jasanu jsou složené a mají nepravidelně pilovité okraje. V létě jsou zbarvené do tmavozelené barvy a na podzim se mění na sytě žlutou nebo červenou. Jasnými charakteristikami vzhledu jasanu jsou také jeho květy a plody. Květy se objevují již v dubnu a mají drobné bílé korunky s nápadnými tyčinkami uprostřed. Plody jasanu jsou velké sámoryječky, které obsahují jedno semeno a zrání dozrávají od srpna do října. Celkově lze říci, že vzhled jasanu je velmi atraktivní a esteticky přitažlivý pro mnoho zahrádkářů i milovníků přírody.

2 Biologie a růst

Biologie a růst jsou klíčové faktory, které ovlivňují vývoj dřeviny jasan. Jedná se o strom, který roste rychle a dorůstá do výšky kolem 20 metrů. Z biologického hlediska je jasan stromem řazeným do čeledi olšovitých. Jeho kořeny dokážou proniknout i do velké hloubky, což mu umožňuje získat potřebné živiny a vlhkost z půdy. Co se růstu týče, jasan patří mezi nejrychleji rostoucí stromy na světě a může dosáhnout až 1 metru za rok. Roste především na slunných stanovištích s dobrou kvalitou půdy, ale dokáže si poradit i s nepříznivými podmínkami jako například suchem nebo chladem. Celkově lze tedy říci, že biologie a rychlý růst jsou klíčové charakteristiky dřeviny jasan.

3 Výskyt

Jasan je již dlouho oblíbenou dřevinou na celém světě, díky svým vynikajícím vlastnostem. Jednou z nejvýraznějších charakteristik jasanu je jeho vysoká odolnost. Tato dřevina může snadno přežít i v extrémních podmínkách, jako jsou sucha nebo zimy s velkými mrazy. Díky této schopnosti se jasan často používá pro výrobu různých nábytkových a stavebních prvků, které mají být odolné a trvanlivé.

Další výhodou jasanu je jeho rychlý růst. Tato dřevina dokáže dosahovat velkých rozměrů během krátké doby, což ji dělá ideálním kandidátem pro lesnické projekty a obnovu řídkých lesů. Díky rychlému růstu také jasn na rozdíl od mnoha ostatních druhů dřevin dodává do krajiny vitalitu a mladistvost.

Poslední zajímavou vlastností jasanu je jeho kulturní hodnota. Tento strom hrál v minulosti často důležitou roli ve folklóru a mytologii různých evropských zemí. Bylo mu přisuzováno magické a léčivé účinky, a také byl symbolem síly a stálosti. Dnes je jasan stále oblíbenou dřevinou v mnoha zahradách a parkových úpravách, a rovněž se často objevuje i v heraldice různých rodů a měst.

Využití jasanu v zahradě

Jasan je dřevina, která je oblíbená pro svou robustnost a krásný vzhled. Jeho využití v zahradách je mnohostranné. Nejčastěji se používá jako strom, který poskytuje stín a ochranu před sluncem. Díky svému rychlému růstu je ideální pro zalesňování nebo osazení parků.

Kromě toho jasan nabízí i řadu dalších možností. Může být tvarován do živých plotů nebo se používá jako solitérní rostlina na okrasné trávníky. Jeho dekorativní listy a pevné dřevo jsou také cenným zdrojem materiálu pro řemeslnickou práci.

Jasným přínosem je také jeho ekologický aspekt - pohlcuje oxid uhličitý a produkuje kyslík, což ho činí užitečným nástrojem v boji proti globálnímu oteplování.

Celkově lze jasnem charakterizovat jako nenáročnou, vytrvalou a esteticky působivou rostlinu s cennými vlastnostmi jak pro zahradu, tak pro životní prostředí celkově.

1 Stínění a ochrana před větrem

Jasan je vynikající dřevinou, která se vysazuje zejména jako stínící strom. Díky své rozložité koruně a rychlému růstu může poskytnout velké množství stínu pro odpočinek nebo ochranu před sluncem. Problémem může být větrná činnost, která dokáže korunu jasenu poškodit nebo ji dokonce zcela zničit. Proto je důležité dbát na pravidelné řezání, aby se udržela pevná kostra stromu a ta byla schopna snést i silnější nárazy větru. Pokud se jasným ve vaší zahradě nebo parku chcete chránit před větrem, lze použít klasické oplocení nebo speciální textilní plachty určené pro tento účel.

2 Estetická hodnota

Jasan patří mezi esteticky hodnotné dřeviny, protože má mnoho vlastností, které ho činí oblíbeným materiálem pro řemeslnickou práci i zahradní architekturu. Jeho dřevo je tvrdé, odolné a má charakteristickou bílou barvu s tmavými pruhy, což mu dodává krásný kontrast. Jasan také rád roste vysoko, a to s přímým kmenem a štíhlou korunou, což mu propůjčuje elegantní vzhled. Pro své estetické hodnoty je jasan často využíván pro stavbu nábytku, podlah i plotů a altánů.

3 Ekologický přínos

Jasan je dřevina, která je známá pro své mnohostranné využití a užitečnost. Mezi těmito vlastnostmi patří i ekologický přínos, který jasan poskytuje. Za prvé, rostlina pomáhá zlepšovat kvalitu ovzduší tím, že pohlcuje oxid uhličitý a další nečistoty. Dále jasan poskytuje útočiště různým druhům ptáků a hmyzu, což pomáhá zachovat biodiverzitu v daném prostoru. Navíc dřevo jasanu má velmi dobré vlastnosti pro stavbu a nábytek, což podporuje udržitelnost lesních hospodářských činností. Tyto faktory spolu s mnoha dalšími ukazují, jak důležité jsou rostliny jako jasan a jaký přínos mají pro životní prostředí.

Pěstování jasanu

Pěstování jasanu je poměrně nenáročné, ale vyžaduje určitou péči a pravidelnost. Nejlepší doba pro výsadbu jasanu je na podzim nebo brzy na jaře. Před výsadbou je nutné pečlivě připravit půdu – vykopat dostatečně velkou jámu, kterou naplníme kvalitní zahradní zemínkou smíchanou s kompostem.

Po výsadbě je důležité pravidelné zalévání a odplevelení okolí stromu. V prvních letech také doporučujeme podpůrné tyče, aby se strom mohl postupně vyvinout do své plné krásy a silného rámce.

Kromě toho je třeba dbát na pravidelný řez – ten je obvykle doporučen v období od listopadu do března, kdy jsou stromy bez listí. Řez slouží ke tvorbě správné koruny a také ke zpevnění větvoví.

Pokud budete dodržovat tato jednoduchá pravidla, může být jasan skvělým ozdobným i užitkovým stromem vaší zahrady.

1 Výběr vhodného stanoviště

Při výsadbě jasanu je důležité pečlivě vybrat vhodné stanoviště, které mu umožní růst a plně rozvinout své potenciály. Jasany preferují slunná místa s dostatkem prostoru pro kořeny a hloubku půdy minimálně 70 cm. Je také nutné zvolit místo chráněné před větrem, který by mohl poškodit jeho větve. Vhodnou volbou jsou například okraje lesů, parky nebo velké zahrady. Po správném výběru stanoviště se pak může jasan stát krásnou a ozdobnou součástí přírody.

2 Příprava půdy a výsadba

Příprava půdy a výsadba jsou klíčovými faktory při založení výsadby jasanu. Tento strom je poměrně nenáročný, co se týče půdních podmínek, avšak pro optimální růst a vývoj preferuje mírně vlhkou a propustnou půdu. Před výsadbou je důležité odstranit veškeré plevele a uvolnit půdu do hloubky minimálně 30 cm. Doporučuje se také přidání kompostu či jiných organických hmot do půdy, které vylepší její strukturu a obohatí ji o živiny. Vysazování jasanu by mělo probíhat na jaře nebo na podzim, ideálně v období bez mrazů. Po výsadbě je nutné zajistit dostatečnou zálivku, aby si strom po transplantaci dobře zakořenil.

3 Péče o jasan

Péče o jasan je důležitá pro zachování zdraví a růstu této krásné dřeviny. Prvním krokem v péči o jasan je pravidelné hnojení, které by se mělo provádět jednou ročně na jaře. Důležitým faktorem je také správná zálivka, zejména v období sucha. Kromě toho je nutné pravidelně kontrolovat stav koruny jasanu a odstraňovat suché a poškozené větve, aby nedošlo k ohrožení okolních objektů nebo lidí. V případě infekce chorobami nebo napadení škůdci je třeba jednat okamžitě a přistoupit k aplikaci vhodného postřiku či insekticidu. Dodržováním těchto zásad se lze spolehnout na zdravý a krásný jasan po mnoho let.

Odrůdy jasanu

Jasan je strom, který patří do čeledi olivovníkovitých. V České republice se vyskytují zejména dvě odrůdy jasanu - jasan ztepilý a jasan pensylvánský. Jasany jsou velmi rychle rostoucí stromy, které mohou dosáhnout výšky až 30 metrů. Obě odrůdy mají charakteristickou kůru s podélnými pruhy a listy složené z několika lístků. Jasany mají také dřevo, které se používá především na výrobu nábytku, podlahovin a hudebních nástrojů. Jasany jsou v naší přírodě velmi cennou dřevinou, avšak v posledních letech jsou ohroženy napadením škůdci, jako je mandelinka jasanová či jasanková brouci.

1 Jasan ztepilý (Fraxinus excelsior)

Jasan ztepilý, vědeckým názvem Fraxinus excelsior, je listnatý strom původem z Evropy a západní Asie. Patří mezi nejvyšší a nejrozšířenější druhy jasanu v České republice. Jeho kmen dorůstá vysokých výšek a může dosahovat až 40 metrů. Listy jsou složené, lichozpeřené a sestavené z pěti až sedmi lístků. Květy jsou drobné, žlutavobílé barvy a tvoří charakteristická chocholíkovitá květenství, která se objevují v dubnu a květnu. Plody jasanu jsou nazývány jako klasy a obsahují jedno semeno obalené křídlatou blanitou plevou.

Jasan ztepilý má dlouhou historii užití především díky svému tvrdému dřevu, které se využívá zejména pro stavbu nábytku, parket či schodů. Zelenotlivě šedivá borka se používá k barvení kůží na tmavohnědo. Jasná míza sloužila tradičně pro lepení papíru nebo jako žvýkačka.

Bohužel jasan ztepilý ohrožuje choroba způsobená houbou s názvem chřadnutí jasanů. Tato choroba může vést až k úplnému zničení stromu. Proto je nutné postupovat preventivně a neodkladně odstraňovat napadené jedince.

2 Jasan americký (Fraxinus americana)

Jasan americký, vědecky nazývaný Fraxinus americana, patří mezi nejvýznamnější stromové druhy v Severní Americe. Je to velký a mohutný strom dorůstající výšky i přes 30 metrů a průměru kmene až 1,5 metru. Charakteristickou vlastností jasanu amerického jsou jeho listy – jsou složené ze 7-9 lístků s ostře pilovitými okraji a srdčitým tvarem. Tento druh jasenu preferuje vlhká stanoviště a roste pomalu, ale kombinace tvrdosti dřeva a pevnosti konstrukčních prvků z něj činí žádanou dřevinu pro stavby mostů, lodí a dalších konstrukcí. Na trhu se dnes nachází celá řada produktů na bázi jasanu amerického, jako jsou podlahy, nábytek či obklady stěn. Bohaté dřevnaté zbarvení tohoto druhu jasenu je oblíbeno zejména při vytváření luxusního interiéru.

3 Jasan plazivý (Fraxinus angustifolia)

Jasan plazivý (Fraxinus angustifolia) je stromová dřevina, která se vyskytuje hlavně v Evropě a Asii. Tento druh jasanu je poměrně malý, dorůstající výšky maximálně 15 metrů a průměru kmene až 50 centimetrů. Jeho charakteristickou vlastností jsou kořeny, které rostou na povrchu půdy a vytvářejí husté koberce.

Jasan plazivý má jednoduché listy s podlouhle eliptickou nebo kopinatou čepelí. Kvete obvykle v květnu až červnu drobnými, nevýraznými květy uspořádanými ve vrcholových latách.

Tento druh jasanu preferuje slunné polohy s dostatkem vlhkosti, avšak snese i polostín a sušší stanoviště. V minulosti byl hojně používán při zakládání alejí a jako okrasná dřevina do parků. Dnes se již méně pěstuje z důvodu náchylnosti k chorobám jako je například houbou chladničkou. Nicméně stále patří mezi cenné stromy pro své dekorativní listy a odolnost proti suchu i mrazu.

Možné problémy a choroby jasanu

Jasan je krásná dřevina, kterou lze najít na mnoha místech. Avšak, jako každý strom, i jasan může být náchylný ke zdravotním problémům a chorobám. Mezi nejčastější patří plíseň jasanová, hniloba kořenů a koruny, strupovitost kůry, ohnivé bakteriózy a choroše jasany. Tyto choroby mohou způsobit vadnutí listů a větví, snížení celkové vitality stromu a dokonce jeho úplné uschnutí. V případě podezření na tyto choroby je vhodné kontaktovat odborníka na péči o stromy nebo arboristu. Správná péče o jasany pomáhá zabránit rozvoji těchto nemocí a udržet zdravé stromy pro dekorativní nebo funkční účely.

Shrnutím celého článku o jasanu lze říci, že se jedná o ceněnou dřevinu v mnoha oblastech lidské činnosti. V lesnictví a zahradničení nachází své uplatnění nejen dřevo samotné, ale i listy a kořeny pro různé výrobní procesy. Jasan je také oblíbenou dřevinou pro štěpkování, které slouží jako palivo nebo organická hmota pro zlepšení kvality půdy. I přestože nám doba kalného vzduchu nepřeje, jasan je stále vážen pro svůj přínos při omezení exhalací oxidu uhličitého. Vyvstávající problém napadením druhu ze strany hmyzu ukazuje na nutnost aktivní ochrany před úbytkem této cenné rostliny.

Zdroje

Zdroje informací o jasanu jsou široké a různorodé. Mezi ně patří například odborná literatura, jako jsou dendrologické publikace nebo knihy věnované lesnickému hospodářství. Důležitou rolí v zajištění informací o jasanu hraje také výzkum v oblasti genetiky rostlin, který pomáhá určit druhovou příslušnost jednotlivých exemplářů a jejich genetickou variabilitu. Dalším zdrojem mohou být specializované webové stránky, které se zaměřují na botaniku nebo dendrologii. V neposlední řadě lze zdrojem informací o jasanu považovat i místní legendy a pověsti spojené s touto dřevinou, které mohou přispět k porozumění kulturním a historickým souvislostem jejího výskytu.

Publikováno: 14. 10. 2023

Kategorie: zahrada

Autor: Honza Svoboda

Tagy: jasan | dřevina