Klikva velkoplodá: Jak ji pěstovat na zahradě?

Klikva Velkoplodá

Klikva velkoplodá: Pěstování na zahradě

Klikva velkoplodá, latinsky Vaccinium macrocarpon, je stále oblíbenější plodinou i u nás. Ačkoliv název napovídá spojitost s klikvou bahenní, která roste i v české přírodě, pěstování klikvy velkoplodé má svá specifika. Pochází ze Severní Ameriky a na rozdíl od své menší příbuzné vyžaduje kyselejší půdu s pH 4,0 až 5,5. Pro úspěšné pěstování je klíčová dostatečně kyselá, vlhká a propustná půda. Ideální je slunné stanoviště, ale snese i polostín. Rostliny vysazujeme na jaře do jam o hloubce asi 15 cm, vzdálených od sebe 30-60 cm. Během vegetace je důležité udržovat půdu neustále vlhkou, ale ne přemokřenou. Na zimu je vhodné rostliny chránit před mrazem vrstvou chvojí. Klikva velkoplodá začíná plodit obvykle 2-3 roky po výsadbě. Plody sklízíme na podzim, kdy jsou tmavě červené a lesklé. Chuťově jsou kyselejší než brusinky, ale obsahují podobné množství vitamínů a antioxidantů.

Pěstování klikvy velkoplodé na zahradě je sice náročnější než u běžných druhů ovoce, ale s trochou trpělivosti a péče se může stát ozdobou vaší zahrady a zdrojem zdravých a chutných plodů.

Stanoviště a půda pro klikvu

Klikva velkoplodá i klikva drobnoplodá preferují specifické podmínky pro optimální růst a plodnost. Vyžadují kyselou půdu s pH ideálně mezi 4,0 a 5,0. Půda by měla být chudá na živiny, lehká a dobře propustná, aby se v ní nezadržovala voda. Ideální je směs rašeliny, písku a borovicového jehličí. Důležitá je také dobrá drenáž, protože klikvy nesnáší přemokření kořenů.

Vlastnost Klikva velkoplodá Brusnice borůvka
Velikost plodu Až 2,5 cm Do 1 cm
Chuť Kyselá, trpká Sladká, mírně nakyslá

Co se týče stanoviště, klikvy milují slunce. Pro bohatou úrodu je nezbytné zajistit jim alespoň 6 hodin přímého slunečního svitu denně. Zároveň ale ocení mírný stín během nejteplejších částí dne. Vzhledem k tomu, že klikvy pocházejí z rašelinišť a bažinatých oblastí, je důležité zajistit jim dostatečnou vlhkost. Pravidelná zálivka je proto nezbytná, zejména během suchých období.

Při výběru stanoviště pro klikvy je také důležité myslet na zimu. Klikvy jsou sice mrazuvzdorné, ale v zimě bez sněhové pokrývky je vhodné je chránit před mrazivým větrem chvojím nebo netkanou textilií.

Výsadba a rozmnožování klikvy

Klikva velkoplodá, známá také jako americká brusinka, se pěstuje pro své chutné a zdravé plody. Pro úspěšné pěstování klikvy je důležitý výběr správného stanoviště a dodržení specifických požadavků na půdu.

Klikva vyžaduje slunné stanoviště s kyselou půdou o pH 4,0 až 5,5. Půda by měla být lehká, propustná a bohatá na organickou hmotu. Ideální je rašeliniště nebo vřesoviště. Před výsadbou je vhodné půdu obohatit rašelinou a kompostem.

Klikvu vysazujeme na jaře nebo na podzim. Rostliny umístíme do sponu 50-100 cm od sebe. Po výsadbě je důležité udržovat půdu vlhkou, ale ne přemokřenou. Pravidelně odstraňujeme plevel a rostliny přihnojujeme hnojivem pro kyselomilné rostliny.

Klikvu můžeme rozmnožovat semeny, řízky nebo dělením trsů. Rozmnožování semeny je zdlouhavé a nezaručuje zachování vlastností mateřské rostliny. Řízky odebíráme na jaře z mladých výhonů. Dělení trsů je nejrychlejší a nejjednodušší způsob rozmnožování. Provádíme ho na jaře nebo na podzim.

Zálivka a hnojení klikvy

Klikva velkoplodá i klikva bahenní, oba druhy oblíbené pro své kyselé plody, potřebují specifické podmínky pro optimální růst a bohatou úrodu. Zavlažování hraje klíčovou roli, jelikož klikvy vyžadují kyselou a neustále vlhkou půdu. Během vegetačního období je nutné udržovat půdu rovnoměrně vlhkou, ideálně zálivkou dešťovou vodou nebo vodou upravenou na nižší pH. V horkých a suchých dnech je zálivka obzvlášť důležitá, aby nedošlo k vysychání kořenového systému. Frekvence zálivky se odvíjí od počasí a typu půdy, ale obecně platí, že klikvy preferují vlhčí prostředí. Co se týče hnojení, klikvy nejsou náročné na živiny. Na jaře je vhodné dodat jim hnojivo s vyšším obsahem dusíku pro podporu růstu. Během sezóny lze použít hnojivo s vyváženým poměrem živin, ale vždy v menším množství, než je uvedeno na obalu. Příliš mnoho hnojiva, zejména s vysokým obsahem dusíku, může vést k bujnému růstu listů na úkor plodů. Důležité je také dbát na pH půdy, které by se mělo pohybovat v kyselém rozmezí 4,5-5,5. Pro udržení kyselosti půdy lze použít speciální hnojiva pro kyselomilné rostliny.

Klikva velkoplodá, dar severoamerických rašelinišť, se stala symbolem zdraví a vitality. Její temně rudé plody, plné antioxidantů a vitamínů, nám připomínají sílu přírody a její schopnost prospívat i v nehostinných podmínkách.

Bořivoj Svoboda

Sklizeň a skladování plodů

Klikva velkoplodá se sklízí obvykle od poloviny září do poloviny října, v závislosti na odrůdě a oblasti pěstování. Zralé plody poznáme podle sytě červené barvy. Pro sklizeň se používají speciální kombajny, které česají plody z keřů. Po sklizni se plody zbavují listů a nečistot a následně se třídí podle velikosti a kvality.

Klikva velkoplodá se dá skladovat poměrně dlouho. V chladničce vydrží čerstvá až dva měsíce. Pro delší skladování je vhodné plody zamrazit. Mražené klikvy si zachovají svou chuť a nutriční hodnoty až jeden rok.

Kromě čerstvé konzumace se klikvy velkoplodé používají k výrobě džemů, kompotů, šťáv, omáček a sušených plodů. Jsou také oblíbenou ingrediencí do dezertů a pečiva.

Choroby a škůdci klikvy

Klikva velkoplodá, stejně jako ostatní rostliny, může být napadena různými chorobami a škůdci. Mezi nejčastější choroby patří plíseň sněžná, antraknóza brusnice a červená nitkovitost. Plíseň sněžná se projevuje hnědnutím a odumíráním listů a plodů, zvláště po zimě. Proti plísni sněžné je důležitá prevence, jako je výběr odolných odrůd a správné hnojení. Antraknóza brusnice způsobuje skvrny na listech a plodech, které se postupně zvětšují a tmavnou. Prevencí antraknózy je důležité odstraňování napadených částí rostlin a správné zavlažování. Červená nitkovitost se projevuje červenými skvrnami na listech a může vést k jejich opadávání. Proti červené nitkovitosti je vhodné používat fungicidy.

Kromě chorob mohou klikvu velkoplodou napadat i škůdci. Mezi nejvýznamnější patří obaleč pupenový, nosatec klikvový a třásněnka. Obaleč pupenový klade vajíčka do pupenů, larvy pak poškozují květy a plody. Proti obaleči pupenovému je vhodné používat insekticidy. Nosatec klikvový poškozuje listy a květy klikvy. Proti nosatci klikvovému je důležitá prevence, jako je likvidace zbytků rostlin po sklizni. Třásněnky vysávají šťávu z listů, čímž způsobují jejich deformaci a žloutnutí. Proti třásněnkám je vhodné používat insekticidy nebo lepové desky.

Pravidelná kontrola rostlin a včasná identifikace chorob a škůdců je klíčová pro udržení zdravé a plodící klikvy velkoplodé. V případě napadení je důležité zvolit vhodné ochranné opatření, ať už se jedná o použití chemických přípravků, nebo o mechanickou ochranu.

Odrůdy klikvy pro pěstování

Klikva velkoplodá, latinsky Vaccinium macrocarpon, je fascinující rostlina s bohatou historií a ještě slibnější budoucností. Existuje mnoho odrůd, které se liší svými vlastnostmi, jako je velikost plodů, doba zrání, odolnost vůči chorobám a mrazuvzdornosti. Mezi nejoblíbenější odrůdy patří 'Stevens', 'Ben Lear', 'Pilgrim' a 'Howes'. 'Stevens' je raná odrůda s velkými, tmavě červenými plody a vysokými výnosy. Je odolná vůči chorobám a dobře snáší i chladnější klima. 'Ben Lear' je středně raná odrůda s velkými, světle červenými plody a výbornou skladovatelností. 'Pilgrim' je pozdní odrůda s velmi velkými, tmavě červenými plody a sladkou chutí. Je odolná vůči chorobám a má vysoký obsah antioxidantů. 'Howes' je středně pozdní odrůda s menšími, ale velmi chutnými plody. Je odolná vůči chorobám a dobře se hodí pro pěstování v domácích podmínkách. Při výběru odrůdy je důležité zvážit klimatické podmínky, typ půdy a také to, zda preferujete ranou nebo pozdní sklizeň.

Využití plodů klikvy v kuchyni

Klikva velkoplodá, známá také jako americká brusinka, je oblíbená pro svou nakyslou chuť a všestranné využití v kuchyni. Její plody, sytě červené barvy, jsou bohaté na vitamíny a antioxidanty, což z nich dělá zdravou pochoutku.

Čerstvé plody klikvy se hodí k přípravě osvěžujících nápojů, jako jsou šťávy, smoothies nebo koktejly. Jejich nakyslá chuť skvěle doplní sladké ovoce, například banány, jablka nebo pomeranče. Z klikvy se také vyrábí chutné marmelády, džemy a rosoly, které se hodí k pečivu, sýrům nebo masu.

Sušené plody klikvy jsou skvělou zdravou svačinkou. Můžete je konzumovat samotné nebo je přidat do müsli, jogurtu či ovocných salátů. Sušená klikva se také často používá při pečení, například do koláčů, muffinů nebo sušenek.

Kromě sladkých pokrmů se klikva hodí i do slané kuchyně. Její nakyslá chuť výborně doplní pečené maso, například kachnu, husu nebo vepřovou panenku. Klikvová omáčka je pak tradičním doplňkem k pečené krůtě, zejména na americký svátek Díkuvzdání.

Klikva: Léčivé účinky a využití

Klikva velkoplodá, známá také jako americká brusinka, je stále populárnější i u nás. A není divu! Tyto drobné červené plody jsou doslova nabité vitamíny, minerály a antioxidanty, které prospívají našemu zdraví. Co všechno tedy klikva velkoplodá umí? Především je známá svými blahodárnými účinky na močové cesty. Obsahuje látky, které brání bakteriím v usazování se na stěnách močového měchýře, a tím pomáhá předcházet nepříjemným infekcím. Pravidelná konzumace klikvy tak může být skvělou prevencí, obzvláště pro ženy, které na záněty močových cest trpí častěji.

Kromě toho má klikva velkoplodá pozitivní vliv i na zdraví srdce a cév. Snižuje hladinu "špatného" cholesterolu a upravuje krevní tlak. Díky vysokému obsahu antioxidantů chrání buňky před poškozením volnými radikály a zpomaluje proces stárnutí. Klikvu si můžete dopřávat v mnoha podobách. Čerstvé plody jsou sice trpké, ale výborně se hodí do smoothies, dezertů nebo jako příloha k masu. Oblíbená je také sušená klikva, která je sladší a skvěle se hodí na zobání. V obchodech najdete i džusy, sirupy nebo tablety s extraktem z klikvy. Ať už si vyberete jakoukoli formu, zařaďte klikvu velkoplodou do svého jídelníčku a těšte se z její chuti i příznivých účinků na vaše zdraví.

Publikováno: 19. 11. 2024

Kategorie: zahrada