Černý bez: Poklad na vaší zahradě

Černý Bez

Černý bez: Zahradní favorit

Černý bez je oblíbeným keřem v mnoha českých zahradách. Jeho popularita pramení z krásných bílých květů, které se objevují na jaře a lákají včely a motýly. Tyto květy se dají sbírat a připravovat z nich lahodný sirup nebo čaj. Na podzim se pak černý bez pyšní svými tmavými plody – bezinkami. Bezinky jsou bohaté na vitamíny a antioxidanty a používají se k výrobě šťáv, džemů a vína. Černý bez je nenáročný na pěstování a dobře se mu daří na slunném stanovišti i v polostínu. Je odolný vůči mrazu a chorobám, což z něj dělá ideální volbu pro začínající i zkušené zahradníky. Kromě svých užitkových vlastností je černý bez také krásnou ozdobou zahrady. Jeho elegantní listy a bohaté květenství zkrášlí každý kout.

Pěstování bezu: Snadné tipy

Černý bez je nenáročný keř, který se snadno pěstuje i sklízí. Pro jeho pěstování je ideální slunné až polostinné stanoviště s vlhčí, propustnou půdou bohatou na živiny. Bez černý toleruje i mírný stín, ale bohatší úroda plodů se dočkáte na slunci. Při výsadbě je vhodné přidat do půdy kompost nebo hnůj, čímž zajistíte dostatek živin pro jeho růst. Během vegetace je vhodné černý bez pravidelně zalévat, zvláště v období sucha. Pro podporu bohatší úrody a udržení tvaru je vhodné provést jarní řez. Zatímco černý bez je nenáročný keř, ovocné stromy, jako jsou jabloně, hrušně či třešně, vyžadují pro svůj růst a plodnost specifické podmínky. Ovocné stromy preferují slunná stanoviště s dobře propustnou půdou. Pravidelný řez ovocných stromů je nezbytný pro udržení jejich tvaru, podporu plodnosti a prevenci chorob. Výběry odrůd ovocných stromů se liší podle klimatických podmínek a odolnosti vůči chorobám. Bez černý a ovocné stromy jsou skvělým doplňkem každé zahrady.

Množení: Řízky a semena

Černý bez se dá množit dvěma hlavními způsoby: řízky a semeny. Řízkování je rychlejší a jednodušší metoda, která zaručuje zachování vlastností mateřské rostliny. Pro řízkování se na podzim odebírají asi 20 cm dlouhé řízky z jednoletých výhonů. Řízky se zapíchnou do vlhkého substrátu a umístí se na chladné a světlé místo. Na jaře se řízky přesadí do květináčů nebo přímo na záhon.

Naopak množení semeny je zdlouhavější a nejistější. Semena černého bezu vyžadují stratifikaci, tedy období chladu, aby vyklíčila. Semena se vysévají na podzim do truhlíků a nechají se přezimovat venku. Na jaře se semenáčky přesadí do květináčů a teprve po roce až dvou se vysazují na trvalé stanoviště.

U ovocných stromů je množení semeny ještě méně obvyklé než u černého bezu. Semena ovocných stromů často nedávají identické potomstvo a výsledné stromy mohou mít odlišné vlastnosti než mateřská rostlina. Pro zachování odrůdových vlastností se ovocné stromy množí roubováním nebo očkováním. Tyto metody spočívají v přenesení části ušlechtilé odrůdy na podnož, tedy na kořenový systém odolnějšího druhu nebo odrůdy.

Stanoviště: Slunce i polostín

Černý bez je nenáročný keř, který se spokojí s polostinným stanovištěm. Daří se mu i na slunci, ale v suchých obdobích vyžaduje vydatnější zálivku. Podobně je na tom i řada ovocných stromů. Například jabloň pro optimální růst a plodnost potřebuje dostatek slunečního svitu, ale snese i mírný stín. V teplejších oblastech je dokonce vhodné ji před silným poledním sluncem chránit.

Při výběru stanoviště pro černý bez a ovocné stromy je důležité zohlednit také půdní podmínky. Černý bez preferuje vlhčí, humózní půdy, zatímco ovocné stromy, jako je jabloň, potřebují propustnou, výživnou zeminu. Společnou vlastností obou je však dobrá snášenlivost mírně kyselé až neutrální půdní reakce.

Ať už se rozhodnete pro výsadbu černého bezu nebo ovocných stromů na slunném či polostinném stanovišti, nezapomeňte na pravidelnou zálivku, hnojení a ochranu před škůdci a chorobami. Jen tak se vám odmění bohatou úrodou plodů a krásným vzhledem.

Půda: Propustná a výživná

Černý bez není na půdu náročný, ale pro bohatou úrodu šťavnatých plodů preferuje vlhčí a výživnější zeminu. Ideální je propustná hlinitopísčitá půda s dostatkem humusu. Naopak těžké jílovité půdy, které zadržují vodu, mu nesvědčí a rostlina je náchylnější k houbovým chorobám. Co se týče ovocných stromů, ty jsou na půdu náročnější. Například jabloně preferují hlubokou, propustnou a výživnou půdu s neutrálním až mírně kyselým pH. Písčité půdy jim příliš nesvědčí, jelikož rychle vysychají a postrádají živiny. Naopak těžké jílovité půdy špatně odvádějí vodu, což může vést k hnilobě kořenů. Před výsadbou ovocného stromu je proto vhodné nechat si půdu analyzovat a upravit její pH a strukturu dle potřeb daného druhu. Správná volba stanoviště a příprava půdy jsou základem pro zdravý růst a bohatou úrodu jak černého bezu, tak i ovocných stromů.

Zálivka: Pravidelná a vydatná

Černý bez je nenáročný keř, co se týče zálivky. Po zakořenění snese i sušší období. Mladé rostliny ale potřebují pravidelnou zálivku, aby dobře prospívaly. Zaléváme je vydatně jednou až dvakrát týdně, v závislosti na počasí. Dospělé keře stačí zalít jednou za 14 dní, a to pouze v horkých a suchých dnech.

Ovocné stromy, na rozdíl od černého bezu, potřebují pravidelnou a vydatnou zálivku po celou dobu vegetace. Zejména v období po výsadbě a během tvorby plodů je důležité, aby půda nevysychala. Mladé stromky zaléváme dvakrát až třikrát týdně, a to tak, aby byla půda vlhká do hloubky kořenů. U vzrostlých stromů stačí zálivka jednou týdně, ale musíme dbát na to, aby byla opravdu vydatná. Voda by se měla dostat až ke kořenům, které jsou nejčastěji uloženy v hloubce 40-60 cm.

Hnojení: Kompost pro zdravý růst

Černý bez je nenáročný keř, ale i on ocení kvalitní výživu. Kompost je pro něj ideální volbou, protože mu dodá všechny potřebné živiny a zlepší strukturu půdy. Důležité je používat zralý kompost, který už neobsahuje aktivní mikroorganismy, jež by mohly poškodit kořeny bezu. Kompost zapracujte do půdy kolem keře na jaře před začátkem vegetace.

Ovocné stromy, na rozdíl od nenáročného bezu, vyžadují pravidelné hnojení pro bohatou úrodu. Kompost je i v tomto případě skvělým pomocníkem. Obsahuje totiž širokou škálu živin, které stromy potřebují pro zdravý růst a tvorbu plodů. Na rozdíl od minerálních hnojiv se živiny z kompostu uvolňují postupně, čímž je zajištěna dlouhodobá výživa stromů. Kompost aplikujte k ovocným stromům na podzim po sklizni plodů. Rozmístěte ho rovnoměrně po celém obvodu koruny stromu a lehce ho zapravte do půdy.

Řez: Podpora kvetení a tvaru

Černý bez je nenáročný keř, který obvykle nepotřebuje důkladný řez. Stačí ho prosvětlovat odstraňováním starých, nemocných nebo slabých větví. Pro bohatší násadu květů je vhodné provést řez na konci zimy nebo brzy na jaře, ještě před začátkem vegetace. Odstraňte asi třetinu starých větví u země, abyste podpořili růst nových, silných výhonů, na kterých se tvoří květy. U ovocných stromů je řez nezbytný pro udržení zdraví, tvaru a bohaté sklizně. Správný řez podpoří tvorbu květů a plodů a zajistí dostatek světla a vzduchu uvnitř koruny. Základní řez ovocných stromů se provádí v zimě, kdy jsou stromy v klidu. Odstraňují se nemocné, poškozené a křížící se větve. Dále se zkracují výhony z minulého roku, čímž se podpoří větvení a tvorba květních pupenů. Letní řez se provádí v srpnu a slouží k regulaci růstu a podpoře vyzrávání dřeva.

Škůdci a choroby: Prevence a ochrana

Černý bez je naštěstí poměrně odolný keř, ale i tak ho můžou potrápit někteří škůdci a choroby. Pozor si dejte hlavně na mšice, ty milují mladé výhonky a listy bezu. Pokud zpozorujete lepkavé listy a deformace, zkontrolujte, zda se nejedná právě o mšice. Naštěstí existuje spousta ekologických metod, jak se jich zbavit, například postřik z kopřivy nebo mýdlové vody. Co se týče chorob, černý bez může trpět například padlím. To se projevuje bílým povlakem na listech. V tomto případě je důležitá prevence – zajistěte rostlině dostatečné proudění vzduchu a vyvarujte se přemokření.

Ovocné stromy jsou na škůdce a choroby náchylnější. Mšice, svilušky, molice, to je jen malý výčet hmyzu, který si rád smlsne na vašich jablkách, hruškách nebo švestkách. Pravidelně kontrolujte stromy a včas zasahujte. Existuje mnoho ekologických přípravků, například na bázi oleje z nimby, které vám pomůžou škůdce zlikvidovat. Co se týče chorob, ovocné stromy trpí strupovitostí, moniliózou nebo padlím. Důležitá je prevence – správný řez, vzdušnost koruny a výběr odolných odrůd. Pokud už se choroba objeví, je potřeba zasáhnout fungicidem. Nezapomeňte ale, že prevence je vždy lepší než léčba.

Sklizeň: Černé bobule plné chuti

Černý bez, opředený lidovými pověstmi a mýty, nám na konci léta nabízí své bohatství v podobě temně fialových bobulí. Tyto drobné plody, skrývající v sobě sladkou, lehce nakyslou chuť s nádechem hořkosti, jsou doslova nabité vitamíny a antioxidanty. Zralé bobule černého bezu poznáme podle tmavé barvy a lesklého povrchu. Při sběru si dáváme pozor, abychom nezaměnili černý bez s bezem červeným, jehož plody jsou jedovaté. Zralé bobule černého bezu se snadno oddělují od stopky. Sklízíme celé okolíky, ze kterých pak bobule opatrně obereme, nejlépe vidličkou. Čerstvé bobule můžeme konzumovat jen v omezeném množství, tepelnou úpravou se ale jejich chuť i vlastnosti zhodnocují. Z černého bezu se nejčastěji připravuje lahodný sirup, šťáva, marmeláda nebo víno. Sušené květy i plody černého bezu jsou pak oblíbenou ingrediencí bylinných čajů.

Zpracování: Sirupy, šťávy, marmelády

Černý bez je stálicí českých zahrad a luk. Jeho květy lákají k přípravě lahodného sirupu, ale i plodům se dá skvěle využít. Z černého bezu se vyrábí šťáva s krásnou, tmavě rudou barvou a specifickou, lehce nakyslou chutí. Šťáva z černého bezu je bohatá na vitamíny, obzvláště vitamín C, a antioxidanty. Pro přípravu šťávy je důležité plody tepelně zpracovat, aby se odstranily nežádoucí látky. Šťávu můžete pít samotnou, ředit vodou nebo ji přidat do smoothies.

Kromě šťávy se z černého bezu připravuje i marmeláda. Ta má díky vysokému obsahu pektinu krásně rosolovitou konzistenci. Marmeláda z černého bezu se hodí na pečivo, do jogurtů nebo jako náplň do buchet. Pro zajímavější chuť můžete do marmelády přidat koření jako skořici, hřebíček nebo badyán.

Zatímco černý bez je spíše symbolem léta, druh ovocného stromu, jabloně, nám přináší plody na podzim. Jablka jsou neuvěřitelně všestranná a dají se zpracovat na mnoho způsobů. Z jablek se samozřejmě nejčastěji připravuje jablečný mošt, který je osvěžující a plný vitamínů. Můžete si ho vychutnat čerstvý, nebo ho zakonzervovat a užívat si jeho chuť po celý rok.

Stejně jako z černého bezu, i z jablek se dá připravit lahodná marmeláda. Jablečná marmeláda je oblíbenou pochoutkou, kterou si můžete namazat na chléb, použít ji do koláčů nebo ji přidat do jogurtu. Pro zajímavější chuť můžete do jablečné marmelády přidat i další ovoce, například hrušky, švestky nebo borůvky.

Léčivé účinky: Tradiční medicína

Černý bez je v tradiční medicíně ceněným pomocníkem po staletí. Jeho květy i plody obsahují látky s pozitivním vlivem na lidské zdraví. Čaj z květů bezu černého se tradičně používá při nachlazení a horečce, jelikož podporuje pocení a snižuje teplotu. Plody bezu černého jsou bohaté na antioxidanty a vitamín C, čímž posilují imunitní systém a chrání buňky před poškozením.

Druh ovocného stromu, jabloň, je rovněž opředen lidovou moudrostí. Jablka jsou bohatá na vlákninu, vitamíny a minerály. Říká se, že jablko denně drží doktora daleko od člověka. Pravidelná konzumace jablek má pozitivní vliv na trávení, snižuje hladinu cholesterolu v krvi a podporuje zdraví srdce a cév.

Černý bez: Dekorace a krása

Černý bez je okrasný i užitkový keř, který zdobí českou krajinu po staletí. Jeho krása tkví v sytě zelených listech, které se na podzim barví do zářivě žluté a červené. V květnu a červnu se na něm objevují bohaté chocholíky bílých květů, které nádherně voní a lákají včely. Z květů se pak vyrábí lahodný sirup, limonáda nebo čaj. Na konci léta dozrávají plody – malé černé bobule, ze kterých se připravuje marmeláda, šťáva nebo víno. Černý bez je ale krásný i bez květů a plodů. Jeho košatý tvar a tmavá kůra působí elegantně a hodí se do každé zahrady. Můžete ho vysadit jako solitér, do živého plotu nebo k pergole. Dobře se mu daří na slunci i v polostínu a nevyžaduje žádnou zvláštní péči.

Kromě černého bezu existuje i bez červený, jehož plody jsou červené a nejsou vhodné k jídlu. Červený bez se pěstuje spíše jako okrasná dřevina.

Recepty: Inspirace pro gurmány

Černý bez, s jehož květy se setkáváme na jaře a plody na sklonku léta, nabízí nepřeberné možnosti kulinářského využití. Jeho sladká, lehce nakyslá chuť se skvěle doplňuje s ovocem, a proto je ideální ingrediencí do dezertů. Zkuste například lahodný koláč s bezovými květy a jablky. Stačí smíchat máslo, cukr, vejce a mouku, přidat na kostičky nakrájená jablka a hrst bezových květů. Po upečení polijte koláč bezovým sirupem pro ještě intenzivnější chuť.

Pokud máte raději svěží dezerty, připravte si osvěžující bezovou panna cottu s jahodovou omáčkou. Smíchejte smetanu, cukr a vanilkový extrakt a zahřejte. Do horké smetany vmíchejte želatinu a nechte vychladnout. Poté přidejte bezový sirup a nalijte do skleniček. Nechte ztuhnout v lednici a před podáváním ozdobte čerstvými jahodami a lístky meduňky.

Kromě dezertů se černý bez skvěle hodí i k přípravě marmelád a sirupů. Vyzkoušejte například lahodnou marmeládu z černého bezu a jablek. Smíchejte bezinky, jablka, cukr a citronovou šťávu a vařte do zhoustnutí. Hotovou marmeládu nalijte do sklenic a uchovávejte v chladu a temnu.

Publikováno: 25. 07. 2024

Kategorie: zahrada

Autor: Jakub Pleskot

Tagy: černý bez | druh ovocného stromu