Brokolice - zázrak zahrady plný zdraví a chuti

Brokolice

Úvod do brokolice jako zeleniny

Brokolice je jednou z nejzdravějších a nejoblíbenějších zelenin na světě. Tento plod je bohatý na vitamíny C, K a A, minerály jako kalcium a draslík a obsahuje také silné antioxidanty. Brokolice má mnoho pozitivních vlivů na lidské tělo, například snižuje riziko rakoviny a srdečních chorob. V tomto úvodu se dozvíte více o této vynikající zelenině včetně historie brokolice, různých druzích a způsobech přípravy.

Původ a historie brokolice

Původ a historie brokolice

Brokolice, také nazývaná květák brokolovitý, je druh zeleniny pocházejí ze středomořské oblasti. Tento plod se původně vyskytoval v oblastech dnešního Itálie a Řecka. Brokolice byla pěstována už v starověkém Řecku a Římě, kde byla ceněna pro své léčebné účinky.

V Evropě se objevila na začátku 18. století díky italským přistěhovalcům. V USA se pak rozšířila kolem roku 1920 a postupně si získala popularitu po celém světě.

Dnes je brokolice oblíbenou zeleninou, kterou lze najít na mnoha trzích i ve specializovaných obchodech s potravinami. Není pouze chutnou přísadou do salátů nebo přílohou k hlavním jídlům, ale také se často používá jako součást různých dietních stravovacích programů díky svému nízkému obsahu kalorií a vysokému obsahu vitaminů a minerálů.

Popis plodu brokolice

Brokolice je zeleninou, která patří do čeledi brukvovitých. Plodem brokolice jsou charakteristické květní pupeny, které jsou shromážděny v hustých hroznech. Tyto pupeny mají kulatý tvar a bývají velikosti asi 4-5 cm v průměru. Jsou tmavě zelené barvy a mají přibližně stejnou strukturu jako kelímek jablka. Vnitřní část plodu je složena z více menších květních pupenů, které se dají snadno oddělit a použít pro vaření. Brokolice je bohatá na vitaminy, vlákninu a fosfor a její plody jsou oblíbenou součástí mnoha pokrmů po celém světě.

Pěstování brokolice v zahradě

Pěstování brokolice v zahradě

Brokolice, oblíbená zelenina plná vitamínů a minerálů, může být snadno pěstována i v malé zahradě. Pokud chcete mít čerstvou a kvalitní brokolici přímo ze svého pozemku, následujte tyto jednoduché kroky:

1. Vyberte vhodné místo - Brokolice potřebuje hodně slunce a vlhkosti. Vyberte proto místo ve vaší zahradě s dostatkem slunce a dobrou drenáží.

2. Připravte půdu - Brokolice roste nejlépe v hluboké, bohaté půdě s pH 6,0-7,5. Přidejte dusík, fosfor a draslík, abyste zajistili dostatečné živiny pro růst.

3. Vysaďte semenáče - Vysaďte semenáče brokolice přibližně 6 týdnů před posledním mrazem. Sazečky by měly být umístěny asi 45 cm od sebe.

4. Zalévejte pravidelně - Brokolice potřebuje pravidelnou zálivku aby rostla zdravě a produkovala velké květy.

5. Ochrana proti škůdcům - Použijte organické prostředky jako například kávovou sedlinu nebo drvičku vajíček aby brokolice byla chráněna před škůdci.

Sledujte tyto jednoduché kroky a brzy budete mít bohatou sklizeň chutné a zdravé brokolice.

Péče o brokolici během růstu

Pokud chcete, aby vaše brokolice rostla plně a zdravě, je důležité dbát na její péči během růstu. Tento kříženec mezi květákem a kapustou má specifické nároky na půdu, vodu, světlo a hnojení. V tomto článku se dozvíte, jak správně pečovat o brokolici během růstu, aby vám přinesla co nejlepší sklizeň plodů.

Možnosti využití brokolice v kuchyni

Brokolice je oblíbenou zeleninou, která nabízí mnoho možností využití v kuchyni. Tato skvělá zelenina má mnoho výživných látek a přidává se do různých jídel po celém světě. Pokud hledáte nové způsoby, jak použít brokolici v kuchyni, máme pro vás několik inspirací.

Jedním z nejčastějších způsobů, jak použít brokolici v kuchyni, je přidat ji do salátu. Brokolice se perfektně hodí do čerstvých salátů s rajčaty nebo avokádem.

Další možností je vaření brokolice na páře a poté ji podávat s masem nebo rybami. Tento recept si oblíbili zejména lidé, kteří dbají na zdravou stravu.

Brokolici lze také snadno použít jako přísadu do pizzy nebo těstovinových jídel. Pokud chcete dodat svému jídlu více zdravých vláknin a látek pro posilnění imunity, může být brokolice tou pravou volbou.

A nakonec nezapomeňte na to, že brokolice lze připravit i jako polévku. Kombinejte ji s ostatními zeleninami a vařte výživnou polévku, která prohřeje tělo během chladných dnů.

Vyzkoušejte různé možnosti využití brokolice v kuchyni a objevte nové chutě, které vám mohou dodat potřebné vitamíny a živiny.

Zdravotní benefity brokolice

Brokolice patří mezi nejzdravější druhy zeleniny a její zdravotní benefity jsou velmi významné. Obsahuje mnoho vitamínů, minerálů a antioxidantů, což ji činí vynikajícím doplňkem stravy pro udržení zdraví. Mezi hlavní zdravotní benefity brokolice patří ochrana před rakovinou, snížení krevního tlaku, podpora trávení a posilování imunitního systému. Nezapomínejte tedy na brokolici ve vašem jídelníčku!

Mýty a fakta o brokolici

Brokolice je oblíbená zelenina, ale mnohdy se kolem ní šíří různé mýty. Zjistěte s námi, co je pravda a co ne!

Mýt: Brokolice není dobrá pro chuťové buňky.

Fakt: Brokolice má jemnou a delikátní chuť, kterou ocení každý milovník zdravé stravy.

Mýt: Brokolice obsahuje více cholesterolu než jiné zeleniny.

Fakt: Naopak, brokolice má velmi nízký obsah tuku a cholesterolu a je skvělou volbou pro ty, kteří chtějí snižovat hladinu cholesterolu v krvi.

Mýt: Přebráním brokolice se mohou vytvořit problémy se štítnou žlázou.

Fakt: Tento mýtus vznikl kvůli obsahu látky zvané goitrin, ale jejich konzumace v normálním množství nemá negativní dopad na funkci štítné žlázy.

Mýt: Brokolice nepomáhá předcházet rakovině.

Fakt: Brokolice patří mezi superpotraviny a obsahuje mnoho důležitých látek jako jsou flavonoidy či sulforafan. Tyto látky pomáhají chránit tělo před rakovinou.

Snažte se zařadit brokolici do svého jídelníčku co nejčastěji a budete se cítit lépe nejen fyzicky, ale i psychicky.

Závěr a doporučení pro pěstování a konzumaci brokolice.

Závěr a doporučení pro pěstování a konzumaci brokolice

Pokud se rozhodnete pěstovat brokolici, je důležité zvolit správné místo s dostatkem slunce a dobrým kvalitním půdním substrátem. Brokolici je také třeba pravidelně zalévat a hnojit.

Když ji máte vysazenou, nezapomeňte na správnou sklizeň. Brokolice by se měla sklízet předtím, než květenství začne odkvétat, aby byla co nejchutnější a plná vitamínů.

Vzhledem k tomu, že brokolice obsahuje velké množství vitamínů C a K, antioxidanti a vlákninu, doporučujeme ji zařadit do svého jídelníčku. Může být použita jako zelenina při vaření nebo smíchaná do salátů.

Výzkumy ukazují, že pravidelná konzumace brokolice může pomoci snižovat riziko některých typů rakoviny a srdečních onemocnění. Proto si určitě dejte práci s jejím pěstováním a zařaďte ji do svého jídelníčku.

Publikováno: 26. 05. 2023

Kategorie: zahrada

Autor: Honza Svoboda

Tagy: brokolice | plod brokolice